Otorinolaringologija

Upala uha i grla

natasa

Poštovani,
Za pocetak sve pohvale hvalevrijednoj inicijativi da lijecnike priblizite zaposlenim ljudima sa malo slobodnoga vremena.
Majka sam dvogodisnjeg djecaka koji je u zadnjih 6 mjeseci imao pet teskih upala uha i grla (krajnika) sa vrlo visokim temperaturama od 41 - 43. Definitivno smo svaki puta zavrsili u zaraznoj bolnici i na antibioticima, ali nam nitko nije pojasnio uzroke tako cestih upala, ili nam dao savijet kako bi to mogli sprijeciti.
Pedijatrica je u jednom trenutku spominjala nekog specjalistu na Rebru, ali nista vise.
Molimo Vas imate li kakav savjet ili naputak da nam odgovorite.
S postovanjem,

Natasa B.

prof.dr.sc. Željko Bumber

Ovakvu povezanost upala krajnika i uha mogao bi povezati sa velikom trećom tonzilom koja se nalazi na prijelazu nosa u ždrijelo i smeta disanju kroz nos.
Vjerojatno treba izvršiti operaciju treće tonzile i smanjenje krajnika laserom (ne vadjenje, obzirom na dob djeteta). Prije odluke o op. molim na uvid briseve ždrijela, KKS,SE, imunoelektroforezu. Privremeno isključite dijete iz kontakta sa drugom djecom iz grupe (vrtić, jaslice).

Tomislav

Od nedavno, možda mjesec dana primjetio sam šum u lijevom uhu, nije posebno jak ali ga čujem, kao šištanje zraka.

23.05.2001. bio sam na ORL-u nalaz je slijedeći.

Tlak mi je bio normalan 130/82, krvna slika sve pozicije u granicama normale.

Otoskopski :lijevo bubnjić bjelkast,sjajan, desno cerumen obturans, učini se toalet, potom bubnjić bjelkast, sjajan.
Rinoskopski : septum deviiran
Ždrijelo : mirno

TA- pokazuje obostrano do 2048 Hz uredan prag sluha sa skotomima u visokim frekvencijama ( 6000 Hz ) desno do 45, a lijevo do 50 db

Timpanogram : uredan

Th. Čuvati uha od buke

stugeron forte 2x1 tbl
Plibex 3x2

Tomislav

Na samom početku želim pohvaliti ovakvu inicijativu.
Zamolit ću za jedan savjet. Imam čestu upalu uha. Doktorica kaže da je to gljivica. Uvijek koristim lijek dexamethason-neomycin kapi.Poslije upotrebe kapi, bolovi prestanu. Kapi koristim po desetak dana, međutim nakon izvjesnog vremena ti mi se bolovi opet javljaju i to tako več po deseti puta. Kako iskorijeniti to na naki drugi način ?Napominjem još i to da se to javlja samo u jednom uhu.

Hvala unaprijed.

mr.sc.dr.med.D.Markov

Da bi bili sigurni da se radi glivicama potrebno je uzet bris uha prije samog lijecenja. Kako navodite nakon lijecenja s Dexamethason Neomycin kapima upala se smiri, koji nije lijek za gljivice. Kod ponovne upale uha savjetujem vam da se obavezno uzme bris uha .