Urologija

bezbolna macrohematuria

Mladen

Postovani,

prije vise od godinu dana (10. prosinca 2000.) nekoliko sati nakon rekreacije (nogomet) primjetio sam krv u mokraci. Istoga dana sam hospitaliziran (Merkur), i radjeni su slijedeci pregledi: cistoskopija; infuziona urografija; UZV bubrega, mjehura i mokracnih puteva; citoloski pregled urina; prostata - digitalno rektalno.
Svi nalazi su bili uredni i otpusten sam iz bolnice. Također nisu nadjeni nikakvi znakovi upale ili kamenca.
Dopunski (na zahtjev urologa) sam radio CT bubrega i gornjeg abdomena (10. sijecnja 2001.). Nalaz uredan.

Tri mjeseca od otpusta (5. ozujka 2001.), dvadesetak sati nakon rekreacije (nogomet) ponovno macrohematuria (druga). Nisam isao lijecniku.

Mjesec dana poslije (11. travnja 2001.) ponovno macrohematuria (treca), rano ujutro - prvi jutarnji urin - nije bilo nikakvog fizickog naprezanja. Dogovorio sam bolnicki pregled mjehura, uz eventualnu biopsiju u opcoj bolnici Sv. Duh. Ucinjena je eksplorativna uretrocistoskopija u opcoj anesteziji sa slijedecim nalazom: "znakovi uretritisa, bez znakova maligniteta".

Otad, vise nije bilo vidljivih znakova krvi u mokraci. Citoloske i opce laboratorijske preglede urina obavljam uredno svakih 4 mjeseca i povremeno (svakih 6 mjeseci) UZV uroloskog trakta u privatnoj poliklinici MEDIKOL. Svi nalazi uredni, osim u zadnje dvije pretrage je bilo dosta soli u mokraci (fosfati i CC oksid.).

Ne mokrim cesto (jednom se budim nocu - ali prakticno citav zivot), nema zaostale mokrace, nema bolova pri mokrenju, normalno sam spolno aktivan. Nisam pusac, ne konzumiram alkohol, i dalje se rekreiram, ozenjen sam i imam dvoje male djece. Znanstveni sam radnik i 38 mi je godina, a u obitelji su bila dva smrtna slucaja od karcinoma mjehura (ujak i otac).

PITANJE:
1.) Buduci da gotovo cijelo ovo vrijeme povremeno osjecam lagane bolove ("zuljanje"blunk u donjem abdomenu, osobito kad se saginjem i uzimam nesto s poda, postoji li razlog da budem zabrinut, odnosno da li da se podvrgnem jos nekom pregledu donjeg abdomena koji jos nisam ucinio (npr. MRI) ili da ponovim neki od vec ucinjenih pregleda ?

2.) Koliko jos vremena treba proci (bez pogorsanja zdravstvenog stanja) da se moze reci da je vjerojatnost prisutnosti zlocudne bolesti
zanemariva, odnosno jednaka kao u covjeka koji nikad nije imao pojavu bezbolne macrohematurie ?

3.) Postoji li i namanja mogucnost da je razlog opisanih tegoba izvan urogenitalnog trakta ? Recimo uslijed jetre (imam povisen bilirubin, vec dugo vrijeme varira oko 35 m.mol/L), crijeva, zeluca ili slicno ?

Unaprijed zahvaljujem.

Mladen.

prim dr sci Josip Parazajder

1. Za obavljanje pregleda MRI ne postoji razlog ni bilo kakvu drugu pretragu.Nema razloga za zabrinutost.

2. Pojava maligne bolesti u ovoj situaciji nije u korelaciji sa vremenom , tj. u vašem slučaju ne postoji povečani rizik od malignoma.

3. Poznata je stvar pojava makrohematurije kod fizičkog napora bez ikakve bolesti uregenitalnog trakta.