Urologija

enterococcus i e. coli

Sandra

Poštovani,

prije dva mjeseca nalaz urinokulture mi je pokazao enterococcuse, više od 10 na 3.
Nakon uzimanja amoksila i nitrofurantoina nalaz mi je bio sterilan.

Nakon mora, na ponovljenom nalazu urinokulture imala sam manje od 10 na 3 escherihie coli. Uzimala sam Nolicine deset dana.
Sada, na opet ponovljenom nalazu ponovo imam enterococcuse, više od 10 na 3.

Nije mi baš jasno kako jednom imam jedno a drugi puta drugo a nikad oboje.
Postoji li šansa da se postavi kriva dijagnoza tj. da dođe do zamjene e. coli sa enterococcusima?

Koju bi mi Vi terapiju preporučili za enterococcuse?

Hvala.

Prof. dr. J. Pasini

Poštovana Sandra,

Prvo se ispričavam zbog kašnjenja odgovra do kojeg je uslijedilo zbog «elektroničkih» poteškoća.

Vaše pitanje odnosi se na nalaze kulture urina: u jednoj je rastao Enterocooccus u neznačajnom broju, na što je provedena terapija. Potom se «javila» E. Coli opet u neznačajnom broju (značajnost se računa ukoliko je broj klica veći od 10 na 5, iznimno 10 na 4, i to kod nekih, npr. imunosuprimiranih bolesnika). Sam broj klica međutim i nije toliko važan, kao što su nalaz urina, klinička slika, odnosno tegobe.
Dijagnoza klinički značajnog urinarnog infekta ovisi o nizu čimbenika i na pitanje da li bih mogao sugerirati neku terapiju za Enterococcus, a neznajući sve ostale podatke ostaje preteško za bilo kojeg urologa.

Stoga Vas molim da se sa svim podacima, uključivši urin sediment, te svakako ultrazvuk bubrega i mjehura javite nadležnom urologu da se procjeni stanje. Ovako bilo bi prehrabro i nerazborito davati savjete.

S poštovanjem

J. Pasini