Urologija

ESWL

nedim

Postovani,
Prije izvjesnog vremana dijagnosticirana mi je hidronefroza II/III stepen
zbog kamencica u mokracnom kanalu (ureteru).Izvrsen je ESWL tretman nakon cega se hidronefroza povukala tako da je kanalni sistem sada opet u redu.Nakon ovoga izvrsena je analiza krvi koja je pokazala povecan nivo fosfora(1,9mmol/l) i kalcija(1.78 mmol/l).Sve ostalo je bilo u redu.U prethodnom nalazu bilo je Ca oxsalata u urinu.Molim Vas da mi odgovorite da li postoje predispozicije za nastajanja novog kamena negdje u urinarnom traktu?Moj ljekar mi je preporucio da jednom sedmicno napravim "hidricni udar" sa 2 litra tecnosti koje se popiju za 1 sat,uz svakodnevno konzumiranje 2-3 l tecnosti.Trenutno sam pod terapijom Rowatinex kapsula 3x2 utoku 30 dana.Isto tako bih trebao preporuku o eventualnom dijetalnom tretmanu i postupcima u svakodnevnom zivotu da se nastajanja novog kamena predupredi.

nedim

prim dr sci Josip Parazajder

Postoji ,no ne zbog vrijednosti Ca oxalata već zbog vaše predispozicije kamencima.Vaš dijetalni tretman treba se sastojati u uzimanju hrane bez kalcija , a obilna hidracija potrebna je svakodnevno.