Urologija

opstr.azospermija

Tomislav

duže vrijeme radim pretrage poradi toga što dvije godine pokušavamo ja i supruga imati djete no ne uspjeva, moj zadnji nalaz glasi :
-dokazana opstrukcijska azospermija,
-pretragom DNA nađen mutirani gen cistične fibroze ( heterozigotni ), ( CFTR-DNA N/DF508 )
- nativno spermiji nisu nađeni, u centrifugatu ejakulata ih također nema,
- citološki nalaz testisa : lijevo: Sp/Se 0,14, Desno: SP/S 0,25

Molim Vas što sve to znači. Hvala.

prim.dr.sc. Josip Parazajder

Azoospermija je stanje kada u ejakulatu nema spermija.Ona može biti opstruktivna ili sekretorna . O opsruktivnoj azoospermiji govorimo onda kada u bioptickom materijalu testisa naðemo prisutnost spermija .FSH je tada obicno uredan. Kod sekretorne azoospermije je FSH povišen a u biopsiji testisa nema spermija
Kod Vas se radi o opstruktivnoj azoospermiji buduci da su u bioptic
kom materijalu testisa su nadjeni spermiji iako niste naveli razinu FSH
Vjerojatno se kod Vas radi o t. zv ageneziji d. deferensa jer se kod nj
e najcešce nadje gen cisticne fibroze.Kod Vas je moguce uciniti
punkciju epididimisa ilki testisa ( MESA ili TESA)i na taj nacin dobiti spremije za umjetnu oplodnju metodom mikroinjekcije spermija u jajnu stanicu.( ICSI) s napomenom da u 2 % slucajeva tako rodjene djece mogu dobiti bolest -cisticnu fibrozu.