Urologija

Pijelektazije

Andrea

Ovu poruku sam poslala na forum nefrologija prije mjesec dana i nitko mi nije odgovorio

Autor: Andrea (---.net.hinet.hr)
Datum: 12.09.01 13:35

Poštovani,
Moja beba sada ima 11 mjeseci. U 37 tjednu trudnoće dijagnosticirane su mu pijelektazije oba bubrega (8 do 11mm) te sam zbog toga bila hospitalizirana radi UZV praćenja. Posije poroda UZV bubrega uredan.
Kontrola za mjesec i pol dana pokazala je da su pijeloni do 8mm i nalaz urinokulture bio je E. coli 10 na 4. Preporučena nam je UZV kontrola svaka tri mjeseca i urinokultura. Od navršenih 5 mjeseci djetetova života urinokultura je sterilna a pijeloni su 6mm i 7mm. Molim vas da mi odgovorite da li bi trebalo raditi invazivnije nefrološke pretrage.

Unaprijed hvala.

Prof. dr. J. Pasini

Poštovana Andrrea,

Za Vaš mail znam već poodavno, no "mail" je bio upućen nefrologu, a ne urolgu. To je možda bio razlogom za čekanje.
"Pijelektazija" je naime jedan izraz za početnu hidronefrozu - odn. znakove da postoje znaci začepljenja, ili smetnji odvoda mokraće iz bubrega u mokraćovod.
Razvoj genitourinarnog sustava jedan od najkompliciranijih u emebriologiji, a postoji i niz anomalija, čiiji spektar ide od "greške u ljepoti" do pravih, ozbiljnih anomalija koje mogu ugroziti život.
Sudeći prema Vašim podacima ne radi se o ozbiljnoj, ugrožavajućoj anomaliji. "Pijelektazija" može biti i samo varijanta razvitka odvodnog mokaćog sustava.
Za sada Vam preporučam učestalo praćenje (UZV, urin sed, kultura urina), te u slučaju pogoršanja nalaza dinamička scintigrafija bubrega.
Tim se problemom bave dječji urolozi, moja je preporuka: KBC Šalata, nefrološki odjel ili Prof. dr. S. Batinica, Kirurška klinika, KBC Rebro.
S poštovanjem
J. Pasini