Urologija

Pokretljivost

Lejla

Postovani doktore,
moj suprug je 8.3 2002. god. imao operaciju zbog dijagnoze varicocela.
Doktori su rekli da bi se rezultati po pitanju zaceca mogli ocekivati u periodu od 6-9 mjeseci. Četiri mjeseca nakon operacije nalaz spermograma je pokazao sljedece:
Broj spermatozoida u cm3 51500000
progresivno pokretnih 5%
slabo pokretnih 5%
napokretnih 90%
Sljedeci nalaz kroz dva mjeseca je pokazao sljedece:
Broj spermatozoida 44000000
Progresivno pokretnih 10%
slabo pokretnih 5%
Nepokretnih 85%
Nakon ovog nalaza doktor je preporucio da suprug uzima lijek Padutin zbog smanjene pokretljivosti spermatozoida, i vitamin E, C i magnezijum.
Mjesec i po nakon uzimanja ponovo je uradio spermogram i nalaz je sljedeci:
Broj spermatozoida 71000000
Progresivno pokretnih 10%
slabo pokretnih 5%
Nepokretnih 85%

Iz nalaza se moze vidjeti da se povecao broj spermatozoida ali je pokretljivost ostala ista iako je uzimao Padutin.

Ja bih vas zamolila da mi kazete svje misljenje vezano za ovaj problem,i da li postoji jos neki lijek koji bi se mogao koristiti za bolju pokretljivost, ili mozda trebamo samo cekati.

prim.dr.sc. Josip Parazajder

Nakon operacije varikokele oporavak spermiograma očekuje se u roku od 9 mjeseci.
Kroz to vrijeme se kontrolira spermiogram tri puta. Naime ciklus spermiogeneze traje 72 dana. Kroz to vrijeme nije potrebna nikakva terapija.
Ukoliko se spermiogram ne normalizira vjerojatno je da osim varikokele postoji još neki razlog oštećenja spermiogeneze te je potrebno učiniti dodatne pretrage i eventualno liječenje