Urologija

Pretraga urina

juliana

Štovani, molim vašu pomoć oko tumačenja nalaza. Nalazim se u 22. tjednu uredne trudnoće. Već nekoliko tjedana imam smetnje pri mokrenju, osjećaj težine i bola u mjehuru. Dva puta ponovljena urinokultura bila je negativna. Pretraga urina pokazala je slijedeće:
Sg 1.010 ; ph 8,5 UBG 3,2 umol/L (ostalo sve negativno) te leukocita 2-4, bakterija - dosta, pločastog epitela - dosta , soli - mnogo amorfnih fosfata. Molim pomoć. Unaprijed hvala.

Dr Ivica Mokos

Poštovana Julijana,
Vaše smetnje možemo tumačiti temeljem učinjenih nalaza jedino ukoliko su ispravno uzeti.
To znači da urin za urinokulturu mora "odstajati" u mokraćnom mjehuru barem 4-5 sati prije nego što dajete tzv. srednji mlaz mokraće uz prethodnu toaletu spolovila.
Što se pak nalaza sedimenta urina tiče, dosta bakterija uz 2-4 leukocita najčešće govori da se radi ili o vanjskom onečišćenju urina bakterijama anogenitalne regije ili o aktualnom uroinfektu sa brojem bakterija manjim od 100.000 po kubičnom mililitru urina, pogotovo ukoliko su negativni nitriti u urinu.
Obzirom na Vašu trudnoću, te smetnje mokrenja koje imate, do nalaza ispravno uzete urinokulture, preporučam obilnu hidraciju urološkim ili kojim drugim čajem dvije do tri litre dnevno.
U slučaju povišene temperature svakako preged Vašeg ginekologa.
Srdačno,
Ivica Mokos

juliana

Zahvaljujem na Vašem odgovoru. Moram naglasiti da dam pogrešno napisala da je urinokultura negativna. U nalazu stoji - sterilno. Prema tome sigurno je ispravno obavljena ako je dva puta bila sterilna.
Hvala na Vašim savjetima.
Po preporuci ginekologa već neko vrijeme pijem urološki čaj.