Urologija

Problemi s mokrenjem

Dino

Imam 23 godine, i unatrag godinu dana imam problema jer mi nakon mokrenja ostane mali dio mokrace koji malo kasnije nekontrolirano izađe (iako nije puno, jako je neugodno). Zanima me o čemu je riječ odnosno je li to simpton neke bolesti.
Hvala.

Prof. dr. J. Pasini

Poštovani Dino,
vaš problem je vrlo čest u bolesnika koji traže urološki savjet. Naime, radi se o maloj količini mokraće koja nakon mokrenja (i zatvaranja tzv. unutarnjeg sfinktera) ostaje u prostatičnoj uretri, te se nakon relaksacije - (otpuštanja) vanjskog - voljnog sfinktera (mišića koji spriječava bijeg mokraće) cijedi iz uretre. Simptom je svakako neugodan, no ne i zabrinjavajući.
Svakako preporučam urološki pregled, poželjno i ultrazvuk mjehura i prostate.
Neobično je da se to događa u Vašoj životnoj dobi, kada je prostatična uretra kratka i nije sužena ili produžena uvećanjem prostate.
S poštovanjem
J. Pasini