Kontracepcija

antibiotici

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nastavite s uobičajenim uzimanjem tableta. Kontracepcijska učinkovitost nije smanjena.

tkunic1

Poštovani! Uzimam već godinama Novynette i prošli mjesec sam od 14.-16.12. (za vrijeme menstruacije) uzimala antibiotik Dalacin C. Na forumu mi je rečeno (na žalost ne mogu pronaći post) da je dodatna zaštita potrebna tijekom uzimanja antibiotika. Prvu tabletu iz novog blistera uzela sam u utorak 19.12., a prvi odnos iza toga ( s kondomom) imala 25.12. Problem je što je menstruacija trebala doći danas, a još nije i lovi me strašna panika, pa me zanima da li je antibiotik mogao umanjiti djelovanje pilule iako ih nisam uzimala u isto vrijeme, i iako je prošlo 3 dana razmaka od antibiotika do prve pilule. Hvala puno.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema svemu navedenom ne postoji šansa za trudnoću. Prilikom uzimanja kontracepcije krvarenje ponekad može i izostati. Ukoliko želite biti 100% sigurni učinite test na trudnoću.

mariii48

Poštovani, pijem Daylette već 3 meseca redovno, zbog upale bešike dobila sam terapiju Ciprocinal 500mg, uz to i dalje pijem kontaceptivne pilule, dakle nisam pravila pauzu i koristila sam dodatnu zaštitu, zanima me da li umanjuju njihovo dejstvo i ako da, sinoc sam popila poslednji ciprocinal i jel danas bezbedno imati odnos bez dodatne zaštite ?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ciprocinal ne umanjuje kontracepcijsku učinkovitost.

Ivaa321

Postovani,
Pijem lek LOGEST. Danas mi je dan 13ti. Danas sam pocela da pijem bactrim. Treba da ga pijem deset dana, pa me zanima da li nakon 21. tablete logest-a treba odmah da zapocnem novo pakovanje ili pravim pauzu od 7 dana? Takodje, da li bactrim smanjuje delovanje logest-a, i da li je problem jer mi se desilo da ih pijem u istom vremenskom periodu (11h)?
Hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Bactrim ne umanjuje djelovanje kontraceptiva. Nema veze u koje vrijeme ga uzimate. Nastavite uzimati Logest po uobičajenom rasporedu (21+7). .

Martina.tina112

Postovani,

Imam problem. Zbog akne sam dobila neki antibiotik koji su mi smuckali u ljekarni. Na njemu piseM000365 CLIND. 600, PROPIL.10-15.AET.DILUT.

Ne mogu pronaci o kojem je antibiotiku rijec. Koristila sam ga 5 dana, lokalno na upaljeno podrucje jedna kap ujutro i navecer. Nisam imala spolne odnose dok sam ga koristila. Koristila sam ga od 12. Do 17. 10. Zadnju tabletu sam popila 19.10. i nakon toga sam dobila menstruaciju.

Popila sam tri tablete iz novog blistera na vrijeme i imala nezasticen odnos treci dan pijenja tableta pa me brine to sto nisam 7 dana za redom pila tablete i sto je kraj prethodnog blistera bio sa antibiotikom.

Da li postoji mogucnost da je zastita smanjena?

Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, lokalna primjena antibiotika nema utjecaja na učinkovitost zaštite.

Crveni cvjetic

Poštovani, pijem Daylla pilule, danas sam popila drugu tabletu u trecem tjednu te sam pocela piti Sumamed. Zanima me smanjuje li antibiotik ucinak pilula i ako da, koliko dugo trebam koristiti dodatnu zastitu?
Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Sumamed nema utjecaja na učinkovitost kontraceptiva.