Kontracepcija

antibiotici

provjereno

Postovani,
zbog upale mokracnog mjehura i bubrega pila sam Zinnat 10 dana, te restala sam prije 2 dana. U uputstvu sam procitala da smanjuju ucinak kontracepcijskih pilula, pa me zanima da li treba koristiti dodatnu kontracepciju samo za vrijeme koristenja antibiotika ili i po zavrsetku, i ukoliko da koliko narednih dana?

provjereno

Zaboravila sam napisati da koristim yaz. Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Samo tijekom uzimanja antibiotika.

mart23

Postovani,

Imam pitanje vezano uz uzimanje antibiotika medazola i pilula logest.
naime, tablete medazol sam pocela piti 9.9. I pila sam ih do 15.9og.
15.9.og dobila sam mentruaciju i pocinjem piti logest pilule.
Menstruacija zavrsava 20.9. Kada sam imala nezasticeni odnos , partner je ejakulirao u mene.

Kako od ginekologa nisam dobila nikakvo upozorenje da tokom uporabe medazola valja koristiti zastitu ja to nisam ucinila. Tek sam citanjem na internetu naisla na to.

Zanima me da li postoji mogucnost trudnoce i da li pilule imaju smanjenu ucinkovitost i nakon prestanka pijenja navedenog medazola jer se odnos ponovio.

Da napomenem da i dalje imam lagano tockasto krvarenje zbog logesta, kao i svaki put na pocetku pijenja istih.

Zahvaljujem se na odgovoru unaprijed.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne brinite šansa je vrlo mala. Ne spadaju u prvi red antibiotika koji umanjuju učinak pilula.

Zepic

Poštovani!

Zbog urinarne infekcije dobila sam Ninur na korištenje za koji kažu da nije antibiotik iako u uputstvima piše drugačije. Zanima me njegova interakcija s Yazom (iako na internetu piše da nema interakcije, a u uputama da ima).
Ukoliko ima interakcija je li potrebna:
a) dodatna zaštita tijekom uzimanja Ninura (8 dana)
b) dodatna zaštita tijekom uzimanja Ninura + dodatna zaštita dodatnih 7 dana (15 dana dodatne zaštite)
c) dodatna zaštita do kraja ciklusa

Hvala na odgovoru!

Zepic

Samo da se nadovežem na svoj prethodni post - u pitanju je i Citeral (ciprofloxacinum). Isto pitanje za a), b) i c).

Hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne treba dodatna zaštita.

mare1793

Poštovani,
već 8 mjeseci pijem pilule adexa. do sada nisam imala nikakvih problema s njima, ciklusi su bili uredni, 28-29 dana. pilulu uvijek popijem na vrijeme, u minutu, imam navijen alarm. doduše, ovaj mjesec sam bila bolesna prvi put otkako koristim adexu, imala sam upalu uha i pila sam amoksicilin od 1000mg 2 puta na dan. doktorica opće prakse mi nije ništa spominjala, a ja sam bila glupa i neoprezna i nisam pročitala uputstva o lijeku prije uzimanja. danas kada sam primijetila da mi je 29. dan ciklusa i da menstruaciju još nisam dobila, zabrinula sam se i pročitala uputstva antibiotika gdje navode da je moguće smanjenje učinkovitosti oralnih kontraceptiva zbog antibiotika. također sam izračunala i vrijeme uzimanja antibiotika i bio je od 15. do 23. dana ciklusa. u to vrijeme sam imala odnose s dečkom, ali se ne mogu sjetiti je li došlo do ejakulacije u vaginu ili ne, a kako nisam bila svjesna moguće smanjene učinkovitosti, nismo koristili kondom tj. nikakav drugi oblik zaštite. idući blister trebam početi piti za 2 dana, u četvrtak navečer. smatrate li da postoji mogućnost da sam trudna? trebam li učiniti test na trudnoću? trebam li otići do ginekologinje? molim vas, pomozite, ludim zbog svoje nepažnje. unaprijed hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Pustite to što piše u uputstvu amoksicilina. Te upute se nisu mjenjale zadnjih 30 godina, a spoznaje su otišle naprijed. Dakle navedeni antibiotik ne umanjuje učinak pilula.

malaaa94

Postovani,
radi upale zubnog mesa zubar mi je propisao Klavocin bid 1g. Zadnja 3 mj uzimam Belaru i zadnju tabletu prije nove kutije sam popila u nedjelju (prije tj dana), trenutno sam u fazi onih tj dana kad ne pijem Belaru. Menstruaciju sam imala od srijede do petka. Jucer navecer sam imala nezasticen spolni odnos s partnerom, doslo je do ejakulacije u vaginu. Zanima me da li postoji mogucnost trudnoce? Da li Klavocin umanjuje djelotvornost kontarcepcijske tablete i u toj pauzi kada ih ne uzimam? Da li trebam uzet tabletu za dan poslije?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne umanjuje učinak pilula.

Lucija1979

Poštovani, pijem lowette vise od dvije godine, jutros sam popila 19. Tabletu, dakle ostaju mi još dvije i slijedi sedam dana pauze. Kako sam dobila bakterijsku upalu angina doktorica mi je pripisala antibiotik Avelox 400mg koji počinjem piti dana i pit cu ga sveukupno 9 dana, znaci tijekom pauze lowette. Kako se trebam ponašati tijekom pijenja antibiotika i preostalih pilula iz blistera te tijekom pauze, Hvala unaprijed na odgovoru!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Možete uzimati antibiotik i pilule. Nikakvih restrikcija nema.

Gllg

Postovana,

Pijem adexa pilule od 6.mjeseca ove godine. Zanima me smanjuje li antibiotik Klavocin Bid 1G djelovanje pilula tijekom i nakon prestanka uzimanja antibiotika (tocnije:postoji li mogucnost trudnoce 2 dana nakon zadnjeg popijenog antibiotika?)

Hvala i lijep pozdrav

Gllg

Da se nadovezem, klavocin sam pila tjedan dana, a dva dana nakon prestanka antibiotika bila sam na sedamnaestoj tableti blistera.

Hvala Vam.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne umanjuje, ma što vi pročitali u uputama o tome.

m1110

Pocela sam piti antibiotik dalacin c zbog zuba, je li potrebna dodatna zastita(pijem estal)?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Da tijekom uzimanja.

provjereno

Postovani,
primala sam injekcije gentamicina 5 dana (2 puta dnevno), a nakon toga odmah nastavila sa nifuran antibiotikom 15 dana( također dva puta dnevno). Inace koristim yaz kontracepciju, a veceras zavrsavam s antibioticima pa me zanima da li trebam koristiti dodatnu zastitu i odredjeni period nakon prestanka uzimanja antibiotika? Danas sam popila i zadnju rozu pilulu iz yaz pakovanja. S obzirom na iritaciju od injekcija i antibiotika namjeravala sam uzeti canesten vaginalete pa me zanima da li i one umanjuju djelovanje yaza?
Unaprijed hvala