Kontracepcija

antibiotici

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije umanjena.

gotica

Poštovani, gotovo 4.mjeseca pijem Minocyclin-ratiophamr (50mg) za probleme s aknama. Također, kako imam probleme s policističnim jajnicima pijem i Diane35. I ginekolog i dermatolog su mi rekli da ovaj antibiotik ne umanjuje učinkovitost kontracepcijskih pilula i prema tome nisam koristila dodatnu zaštitu. Na ovom forumu čitam da neki antibiotici ipak umanjuju učinkovitost pilula i zanima me odnosi li se to i na Minocyclin, odnosno trebam li koristiti dodatnu zaštitu sve dok uzimam navedeni antibiotik? Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dakako da vam treba dodatna zaštita tijekom uzimanja tetraciklinskog antibiotika. Umanjuje učinak pilula.

blue16

Postovani, pijem pilule Belara vec godinu i pol dana. Zbog upale grla dobila sam antibiotik Klavobel.Nakon tjedan dana koristenja Klavobela zadnja tableta bila je u ponedjeljak ujutro, a odnos sa partnerom u srijedu navecer. Zanima me postoji li mogucnost trudnoce, (za vrijeme odnosta su mi bili kao plodni dani)

hvala na odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Šansa je ista kao i kad uzimate pilule bez antibiotika. Dakle jako, jako mala.

mala00

poštovani
u petak, 24.01. sam bila kod ginekologa, zbog toga što svaki mjesec barem jednom imam neke gljivice, ako su to uopće gljivice. peče me i svrbi. rekla sam to svom ginekologu i on mi je prepisao 3 tablete fluconax 150mg i 2 vaginalete arilin rapid 1000mg.. objasnio mi je kako šta moram koristiti i tako sam ja u petak odmah popila prvu kapsulu, u nedjelju navečer stavila vaginaletu, u ponedjeljak popila 2. kapsulu, u srijedu ću stavit 2. vaginaletu i petak popit 3. kapsulu. rekao mi je da nemam odnose dok me ne izlječi, a to bi trebalo bit za 2 tjedna. ja se držim toga, ali me zanima može li fluconax ili te vaginalete smajiti djelovanje yaza? naime, pijem ga godinu i pola. ne planiram imat odnose dok me ne izlječi, ali ako ću sada u petak popiti zadnju kapsulu, koliko je nakon toga smanjeno djelovanje yaza? i još nešto, dao mi je uputnicu za vađenje krvi za jetrene probe. može li zbog ova 2 lijeka jetrene probe biti drugačije nego što bi bile? pitala sam sestru i rekla je da to nema veze, ali...

Dejan Šakoronja, dr. med.

Fluconax može nauditi jetri ako se duže uzima. U vašem slučaju ne.
Terapija mi se čini u redu. Zaštita nije umanjena.

mala00

ne znam zašto onda na uputstvu o lijeku piše da može smanjiti djelovanje.. hvala na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Kad bi ga duže vremena uzimali. Na to se mislilo.

sunce223

Postovani
Dakle danas sam pocela piti kontracepcijske pilule Lindynette 20, to je prvi puta da pijem kontracepciju ikada. Medutim, zbog upale grla dobila sam Azimed 500, tri dana po jednu tabletu koji bi isto trebala poceti piti danas. Zanima me da li sam zasticena i ako nisam koliko dugo moram upotrebljavati dodatnu zastitu?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dodatna zaštita tijekom uzimanja antibiotika.

Nitokris

Poštovani doktore,

dobila sam kapi za oči Maxitrol, koje su kombinacija kortikosteroida i antibiotika (neomicinsulfat i polimiksin B sulfat).
Zanima me utječu li ti antibiotici na zaštitu dobivenu pilulama i trebam li koristiti dodatnu zastitu tijekom i nakon korištenja (ako da, koliko dugo)?
Samo sam oprezna happy
Unaprijed hvala na odgovoru!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne treba dodatna zaštita. Učinak pilula nije umanjen.

AA1111

Poštovani,

11.11. sam dobila antibiotik Ninur radi upale mjehura. Trenutno sam na 10. piluli yaza (znači 11.11. sam bila na 8.). Znam da je poželjna dodatna zaštita dok pijem antibiotik, ali me zanima koliko dugo se tog treba pridržavati nakon što završim sa antibiotikom (pijem 2x dnevno po 2 kapsule-ukoliko je bitna količina).

Usput me zanima još nešto. Imala sam problema sa gljivicama, te mi je ginekologinja prepisala Plymicol (taman sam završila terapiju kada mi se pojavila upala mjehura). Pošto uvijek za vrijeme pijenja antibiotika (što je često u posljednje vrijeme zbog čeka mi se gljivice stalno vraćaju) dobivam gljivice, odlučila sam kupiti linex lady vaginalete + kapsule za oralno uzimanje (jer se želim tog riješiti), pa me zanima i koliko dugo preporučujete uzimanje istog? Je li dovoljno jedna tura od 20 kapsula oralno i 14 vaginalno ili je potrebno više?

Hvala unaprijed na odgovoru!

Lijepi pozdrav

AA1111

Usput, na yazu sam 4 godine (ne znam da li je i to bitno ili ne).

Pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Koristite linex lokalno u obliku vaginaleta. Tijekom 14 dana dodatna zaštita , dok uzimate Ninur.

AA1111

Postovani,

Hvala na odgovoru. happy

Samo jos jedno da provjerim, napisali ste "dok pijete Ninur", to je onda 8 dana (4 tbl dnevno, 30 ih je ukupno)??

Dejan Šakoronja, dr. med.

Tako je.

evelyn08

Poštovani,

inače pijem Belara pilule, a radi upale mjehura pila sam Efox 250mg antibiotik, 10 tableta 5 dana. U ponedjeljak navečer sam započela do jučer(subote) ujutro. U petak sam primjetila blagi isjcedak bijeloprozirni, bez mirisa. Zadnji odnos je bio zaštićen, 3 dana prije početka pijenja antibiotika. Dok sam pila antibiotik sam pila i dosta probiotika i jogurta kako bih smanjila šansu dobivanja gljivica u intimnom području. Međutim evo i zadnja 2 dana (subota i nedjelja) imam taj blagi iscjedak. Je li moguće da je to zbog antibiotika i pijenja jogurta s LGG kulturom?

Hvala vam happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uzmite Canesten vaginalete kroz tri večeri.