Kontracepcija

Escapelle pilula

Dejan Šakoronja, dr. med.

Normalno je da kasni do tjedan dana.

kliok

imala sam odnos 14. dana ciklusa (inace mi traje na 27,28 i 29 dana kako kad) sa kondomom, medjutim on je na pocetku drugog seksa pukao, prvi put je sve bilo okej. Sutradan ujutru sam popila pililu escapelle, recimo posle 16 h od odnosa. I danas, posle 5 dana od kad sam popila pilulu, "dobila sam". Nije klasicna menstruacije jer ima malo krvi, ali nije bas ni sukrvica, trajala je samo taj dan, vec sutradan nije bilo krvi. Da li ima nade da je pilula delovala?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno je djelovala, no to nije dokaz.

kliok

Da li je stvarno moguce da se zatrudni na taj nacin?
Prvi odnos je bio uredu, nakon pola sata je recimo bio drugi, gde na samom pocetku dolazi do pucanja kondoma, mozda je (izvinite na izrazu) u meni bio 15 sekundi i odmah je odnos bio prekinut nakon toga. + sam popila pilulu. Da li je na osnovu ovoga samo teorijski moguce zatrudneti ili se ipak desava i u praksi?

Najlepsi pozdrav!

dajana76

Poštovani, prošlo je 19 dana otkako sam imala spolni odnos u kojem je kondom pukao i nakon 8 sati sam popila Escapelle. Imala sam izazvano krvarenje koje je trajalo 3 dana, menstruacija zasad kasni, ali jučer sam napravila test koji je pokazao negativan rezultat. E sad mene samo zanima je li tih 19 dana dovoljno da znam da je on pouzdan i da je točno pokazao?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dajan dovoljno je. Ne radi se o trudnoći. Uskoro će nastupiti menstruacija.

Dejan Šakoronja, dr. med.

U praksi rijetko jer nije bilo direktne ejakulacije.

kliok

Mozda ovo pitanje nema veze sa temom,ali potreban mi je odgovor.
Da li test na trudnocu moze da se radi tokom menstruacije, ili moram da sacekam da ona prodje?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Može i tijekom menstruacije.

Mrk94

Devojka i ja smo imali 21og nezasticeni odnos nisam svrsio u nju iako ona kaze da je bilo sperme na vagini spolja,sto je moguce jer sam svrsio ka njoj, nakon sat vremena je popila escapelle tabletu

Ima li razloga za brigu? I ona bi trebala da dobije menstruaciju 27/28.02 da li moze izazvana menstruacija da se poklopi u ovom slucaju sa pravom

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovani,
Escapelle sprječava 84% trudnoća. Menstruacija će se u većine zena javiti u očekivano vrijeme, no u nekih moze kasniti ili uraniti. Ako kasni više od 5 dana preporučljivo je učiniti test na trudnoću

bebarex

Poštovani
menstruacija mi je trajala od 23.3 do 28.3.
29.3 sam imala odnos sa djeckom gde je kondom pukao (bio mu je drugi put da ejakulira),a nismo primetili.Escapella tabletu popila sam sutradan znavi 18-19h kasnije
imala sam krvarenje nakon 4 dana kije je izgledalo kao normalna menstruacija samo je trajalo dan krace,ali jednako obilna.Da li se sledeca menstruacija racuna od tog krvarenja?Imala sam mucninu i bolove u stomaku 2 skoro 3 nedelje nakon tablete.Sada su prestali,ali mi je nekako pojacan onaj bjeli iscjedak.Trebam li brinut za trudnocu?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
imali ste odnos u vrijeme neplodnih dana, a budući da ste uzeli Escapelle mogućnost trudnoće je gotovo nikakva. Iduća menstruacija bi se trebala javiti u uobičajeno vrijeme računajući od prethodne (prije uzimanja tablete), ali može doći ranije ili kasniti. Krvarenje i mučnina su nuspojave tablete.

Jovana111111

Poštovani,
Poslednju menstruaciju sam imala 23.05. Nezaštićeni odnos sa deckom imala sam 28.06. 8 sati nakon odnosa popila sam escapelle tabletu. Pilulu sam popila iako mi je u tom trenutku menstruacija kasnila nekoliko dana. Iako je menstruacija kasnila sigurna sam da nisam bila trudna. Medjutim, proslo je već 9 dana od kada sam popila pilulu i ja još uvek nisam dobila. Pri tome sam procitala da pilula escapelle moze da se pije bilo kada u toku menstrualnog ciklusa osim kada on kasni. Ja sam je popila bas kada je kasnio. Da li je uredu sto sam popila pilula iako mi je menstruacija kasnila? Ponavljam kasnjenje nije izazvano trudnocom

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, moguće da je tableta dodatno poremetila ciklus. Ako ste sigurni da nije trudnoća u pitanju nema razloga za brigu. Savjetujem ultrazvučni pregled.

Petra00000

Postovana, posljednju menstruaciju imala sam 24.-27.06., znaci traje 4 dana, a ciklus 26 dana. Sinoc oko ponoci sam imala sex s deckom i kondom je puknuo, svrsio je u mene. Prema mom izracunu jucer je bio zadnji plodni dan. Trebam li popiti pilulu? Moze li ona utjeci na kasnije zacece? Tj. Mogu li kasnije inati probleme prilikom pokusaja zaceca. Ima li jos vecih posljedica? Hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ukoliko ne želite trudnoću savjetujem da uzmete pilulu. Neće biti nikakvih posljedica na vaš reproduktivni sustav.

Marta08

Večer
Zadnja menstruacija bila mi je 20.06. Ciklus mi traje 28/30 dana. Ovisi. Sa 1.07 na 02.07 imala sam rizičan odnos, unutar 72 sata popila sam pilulu escapelle. Izostalo je krvarenje predviđeno uputama. Prije dva tri dana počela sam osjecat bol u donjem djelu trbuha i leđima, koja je svaki dan intenzivnija, poput kontrakcija (imam iza sebe porod), probleme sa stolicom i mucninu. Kolika je mogucnost trudnoce? Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema opisanom kod vas bi uskoro trebala nastupiti menstruacija. Escapelle može poremetiti ciklus. Ukoliko ne dođe u narednih par dana preporučam test na trudnoću.

Marijamata

Postovani zadnju menstruaciju imala sam 26.07,4.08 imala,sam spolni odnos i popila sam escapelle pilulu,nakon 7 dana sam imala lagano krvarenje koje je trajalo 4 dana,,,sada mi redovna mjesecnica kasni 4 dana,,dali je to normalno... dali.moram racunat sljedecu mjesecnicu od zadnje mjesecnice ili od tog krvarenja izazvanog pilulom...