Kontracepcija

kasnjenje menstruacije

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Andjelica95, to vam je od nervoze i stresa.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Miaa1902, obzirom da je test urađen nakon kašnjenja menstruacije, on je vrlo pouzdan, tako da najvjerojatnije trudnoća nije razlog kašnjenja menstruacije. Moguće da je došlo do hormonske neravnoteže. Savjetujem pregled i po potrebi lijekove za poticanje menstruacije.

Andjelica95

Postovani, uradila sam test na trudnocu koji je pozitivan, ali sam i dalje sigurna da nije bilo ejakulacije unutar rodnice. Da li je moguce da test moze biti lazno pozitivan?

Ivo Balenović, dr. med.

Savjetujem ultrazvučni pregled.

Lily05

Pozdrav, zavrsila sam u cetvrtak sa zadnjom tabletom logest. Ovo mi je druga kutija odkad sam pocela sa kontracepcijom. Ja i partner smo dva puta imali odnos bez zastite s ejakuliranjem u mene. Samo sam jednu tabletu popila dva sata kasnije (ponedjeljak). Po kalendaru mjesecnice trebala mi je doci jucer medutim kasni. Ima li razloga za brigu? Imam blage naznake menstruacije(bolne grudi i blagi grcevi). Hvala, lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema razloga za brigu. Trudnoća nije moguća. Krvarenje će nastupiti.

Shinelikeadiamond25

Pozdrav..vec sam zabrinuta stoga Vam se obracam. Naime, trenutno mi je 49.dan ciklusa. Vec tjedan dana osjetim predmenstrualne bolove i grceve, kao i svakog mjeseca, no nikako da dode. Trudnoca je iskljucena. Prosjek trajanja ciklusa mi je 35 dana, a varira od 31 do 41., imam 23 god. Prije dva mjeseca sam bila kod ginekologice na pregledu i sve je bilo u redu. Pod stresom jesam, ali nista posebnije nego inace.. sto bi moglo biti uzrok?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ukoliko je trudnoća isključena radi se o hormonskom disbalansu zbog kojeg je izostala ovulacija. To može biti uzrokovano stresom. Savjetujem da uradite analizu hormona, te se javite liječniku radi terapije kojom će se izazvati menstruacija (duphaston).

Shinelikeadiamond25

Hvala na odgovoru. A, hoce li menstrucija doci kroz par dana ili nuzno moram odmah po tablete? Prije mi se nikad nije dogodilo da se ovako oduži..

Ivo Balenović, dr. med.

Menstruacija će sigurno doći (ako je trudnoća isključena) samo ne možemo znati točno kada, a krvarenje može biti obilnije.

Shinelikeadiamond25

Preporučate li progesteron kreme?

Ivo Balenović, dr. med.

Naravno. Ako je potrebno, progesteron se može uzeti i u obliku kreme.

Martamarta

Poštovani,
Pijem Lyndinette 20 već godinu dana. Prije uzimanja kontraceptiva imala sam neredovite cikluse, s terapijom sam ih regulirala na 28 dana ciklusa pri čemu 3.-4 dana pauze dobim menstruaciju koja je uvijek bila normalnog intenziteta. Ovog mjeseca sam dvaput imala nezaštićene odnos (s ejakulacijom u mene) s obzirom da je mogućnost trudnoće minimalna jer sam pila terapiju svaki dan u isto vrijeme, ali je ovo prvi ciklus da mi mjesečnica kasni te me hvata panika. Postoji li mogućnost trudnoće?
Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ne postoji mogućnost trudnoće. Kod žena koje uzimaju oralne kontraceptive menstruacija ponekad može i izostati.

Ichbin

Postovani
Godinu dana sam pila yasmin menstruacije su bile kao i prije tableta normalne do obilne, trajale 6 dana i 2 i3 mj nisam pravila pauzu pa sam pocela piti adexu takodjer bez pauze ato znaci 3 mj nisam nikako pravila pauzu. Menstruacija je prosli put dosla 3 dana obilnija zatim samo smedjkasti isdak i nakon toga nista. Ne znam je li to bilo probojno krvarenje iako sam s yasminom imala probojno. U subotu sam popila 18 tabletu zatim sam imala proljev nakon pola sata popila sam jos jednu. Zbog stomacnih problema sam opet imala proljev oko 1,5h nakon druge popijene tablete drugu noc. Odlucila sam tada napraviti pauzu. Sada sam vec na 5 danu pauze a menstuacije jos nema. Obicno bih dobila 4 dan. Nemam nikakvih naznaka da bih tebala dobiti. I od kako pijem tablete vise od godinu menstuacije sam dobijala svaki mjesec. Imala sam odnose ali bez ejakulacije. Zadnji u subotu kada sam i odlucila napraviti pauzu. Vjeeujem da trudnoca nije u pitanju ali se ipak malo plasim.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nakon prestanka s oralnom kontracepcijom ciklusi se u pravilu reguliraju unutar dva do tri mjeseca. Izostanak menstruacije nije ništa neobično. Ukoliko ne bi nastupila u iduća dva do tri mjeseca javite se liječniku.

Ichbin

Postovani, malo sam zbrkala proslo pitanje. Nisam bila sigurna jesu li mi se 18 i 19 tbl apsporbovale zbog stomacnih problema (popila sam ih u subotu obje) po uputama sam odlucila preskociti dvije zadnje tbl i napraviti 7dnevnu pauzu. Menst sam dobila 5 dan pauze. Ona je i sada obilna, ovo je drugi ciklus sa adexom a ista je takva i bila godinu dana na yasminu. Je li mozda menst malo obilnija zbog aspirina kojeg pijem svakodnevno? Takodjer i zbog blazih grceva stomak grijem termoform. Ima li to neki uticaj na menstruaciju? I je li aspirin dovoljan za sprijecavanje ugruska?

Ivo Balenović, dr. med.

Aspirin je dobra prevencija stvaranju ugrušaka, ali nema veze s obilnosti menstruacije. Jačina menstruacije ovisi o debljini endometrija (sluznica maternice) koji se odbacuje tijekom krvarenja.

Paniac

Postovani
Posljednju menstruaciju imala sam 28.4- 4.5. Ciklusi mi traju 30-31 dan. Ova menstruacija mi kasni 3 dana.
Imala sam nezasticeni odnos 25.5, znaci 3 dana prije očekivane menstruacije. Koristili smo prekinuti snosaj. Također dva dana prije ocekivane menstruacije izbio mi je herpes na usni. Obzirom da mi kasni, stres je prisutan. Postoji li mogucnost kašnjenja zbog pojave herpesa i pada imuniteta? Također mijenjala sam klimu. I da, drugi dan kašnjenja pojavio mi se smeđi iscjedak ali je trajao to popodne i to je to. Obzirom ra su bili neplodni dani, imam li razlog za brigu o mogućoj trudnoći ?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, odnos je bio u vrijeme neplodnih dana, tako da ne postoji mogućnost trudnoće. Vjerojatno je stres uzrok kašnjenja.