Kontracepcija

Kontracepcijske pilule.

emma1234

Poštovani, prestala sam jučer piti pilule te mi se danas već javila menstruacija (21. Dan ciklusa) je li to posljedica prestanka pijenja pilula usred ciklusa?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Da .

Tina01107

mam 24godine...kontracepcijske pilule sam pocela koristit negdje 5mj 2016god...redovito ih uzimam te nisam radila prekid...nakon zadnje uzete tablete prode 2dana i ja dobim mengu svaki mjesec je tako...zadnjih mj dva isto ih koristim no nekad se dog da zaksnim 2-3sata ...inace ih u 19h pijem...ostalo mi je jos do kraja pakiranja 7tableta i onda pauza od 7 dana...dobila sam na kilazi od 7mj do sad oko 5-6kg i to mi je jako drago...no zadnjih par dana primjecujem da mi je lijeva dojka kao nabubrena i veca teza a desna nornalnakao i uvijek...pa sad me zanima dal je moguca trudnoca posto nekad fulam sat...i zato kaj sam imala spolni nodnos dok je bila pauza...opcenito imam veci trbuh iako sam sitna i inaxe mibje prd mengu kao napuhnut no on je vecsada napunhnut iako bi engu trebala dobiti kroz 7-9dana...i da ak i je u pitanju trudnoca dali je moguce da jedna po jedna dojka bubre i rastu...pijem lindynette

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne radi se o trudnoći.

Ne znam sta

Doktore da li tablete Persen (sadrse valerijanu, melisu I menthu piperitu) za smirrenje, uticu na djelovanje kontracepcijskih pilula?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne utječu.

sudijas

Moje poštovanje, imala bih par pitanja vezano za OHK. Prvi mjesec koristim Mocrogynon 30, trenutno sam u pazi od 7 dana. Na treći dan sam dobila krvarenje koje je bilo jako oskudno, trajalo je dan i pol i bilo je tamnocrvene boje a danas je samo smedje boje, pa pošto nisam navikla na takve mjesecnice, ako može odgovor da li je to normalna pojava kod OHK.
Drugo pitanje bi bilo vezano za antibiotike, jer sam ih pila protekli mjesec, dokciklicin i ciprofloksacin ali sam ih ispila do sedmodnevne pauze, pa me zanima da li sa početkom narednog pakovanja moram koristiti dodatnu zaštitu ili sam zaštićena.
Hvala unaprijed, oprostite na opširnosti

Dejan Šakoronja, dr. med.

Normalna je pojava.
Ad2. Ne trebate.

dalija20

Postovani, zanima me samo kada je najrizicnije ne popiti pilulu,na pocetku pakiranja,sredini ili kraju..tj kada je najveci rizik od trudnoce ako se ne popije

vagavaga

Poštovanje. Koristim OHK tek od skora, interesira me u slučaju da posumnjam na trudnoću, kada da uradim test kako bih dobila najpouzdaniji, u smislu da li po isteku 7-dnevne pauze, prije ili poslije. a drugo pitanje je da li je normalna pojava da se menistrualna krvarenja jave tokom različitih dana u toku pauze npr. kod jednog ciklusa na 2 dan a kod drugog na 4 dan a jednako su se tablete uredno pile, da li se može znati urok tome. Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, za vagavaga:
Ukoliko pravilno koristite OHK ne postoji mogućnost trudnoće. Ukoliko niste redovito uzimali OHK i sumnjate na trudnoću možete napraviti hormonski test na trudnoću (određivanje BHCG iz krvi ili mokraće) bilo koji dan tijekom 7-dnevne pauze. BHCG se počinje lučiti nakon implantacije zametka u maternicu (otprilike 7. dan nakon oplodnje, dakle već i prije izostanka očekivane menstruacije). Trudnoća se može potvrditi UZV pregledom 10-ak dana nakon izostanka očekivane menstruacije. Budući da OHK koristite kraće vrijeme moguća su odstupanja u počecima krvarenja tijekom pauze sve dok se organizam ne privikne na nove doze hormona

Kristina27

Postovanje, mozete li mi molim Vas reci da li je normalno da se tzv.prijelomno krvarenje kod uzimanja kontracepcije gotovo i ne primjecuje. Naime trecu placebo tabletu sam danas popila (koristim yaz) i stomak me boli kao ranije kad nisam koristila kontracepciju, ali sam primjerila samo blago roskasti iscjedak. Da li je to ustvari to tackasro krvarenje? Jer citala sam da menstruacija moze da izostane odnoano da se krvarenje i ne primjeti? Srdacan pozdrav

vagavaga

Hvala vam na brzom i konkretnom odgovoru. Baš zato što sam početnica, moja pitanja možda će da zvuče glupo ali vodim se onom krilaticom, bolje pitati nego skitati. Nedavno sam na jednom sajtu o zdravoj hrani čitala članak o bijelom luku kako je zdrav i ljekovit i osobno ga često konzumiram u hrani. Tamo stoji da ga korisnice oralne kontracepcije trebaju izbjegavati u širokom luku jer smanjuje koncentraciju hormona u plazmi, što god to značilo jer nisam iz te struke pa se nerazumijem u tu terminologiju. Ako može ljepo od vas da mi kažete jeli to istina te da li eventualno postoji išta od hrane i pića što smanjuje učinkovitost pilule. Isto tako koristim enzim bromelin u kapsulama (ananas) kao pomoćni sredstvo u održavanju normalne kilaže, pa isto tako vas molim da mi odgovorite da li slobodno jedne i drugemogu da koristim bez opasnosti za smanjenje kontraceptivnog učinka OHK. Koristim Microgynon 30. Unaprijed hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana.
slobodno ih koristite i dalje bez ikakve opasnosti od smanjenja učinkovitosti kontraceptiva.

vagavaga

Hvala ljepo, sad ste me riješili dilema. Ugodna večer.

Ivo Balenović, dr. med.

Hvala, također

lola289

Poštovani doktore,

nadovezujem se na svoj post na drugoj temi (o iscjetku s blagim krvarenjem). Tamo sam spomenula svoj problem s trncima u nozi. Prije pocetka koristenja kontracepcijskih pilula, napravila sam nalaze krvi koji su bili u redu. Sto se tice koagulacijskog testa PV i INR iznosili su 1. U obitelji takodjer nema poznatih bolesti koje bi se povezali s trombozom. Imam 22 godine, ne pijem i ne pusim, nemam visoki tlak (stovise nizak je)..ni nista od predispozicija za nastanak tromboze, koje sam procitala u uputama. Pilule koristim prvi put i to Softine. Trnci i cudan osjecaj u nozi pojavili su mi se nakon tek 3 popijene pilule pa ne znam ni da li se to moze povezati s njima. Inace sam sklonija trncima u nogama, vjerojatno zbog slabije cirkulacije. Ali ovo je bilo samo u jednoj nozi i to uglavnom u stopalu, cini mi se da je bila blaga utrnulost i u malom prstu lijeve ruke. Pocela sam piti magnezij i simptomi su se smanjili. Danas, nakon 12 popijenih tableta, opet osjecam slicne trnce i neku blagu neugodu u lijevom stopalu. S obzirom da sam zbog studija u drugom gradu i nisam u mogucnosti otici kod svog ginekologa, zanima me sto ginekolozi uopce cine u ovoj situaciji? Kako se zna ako je to posljedica pilula? Treba li uciniti kakve nalaze krvi, ako da koje, mozda ih mogu napraviti privatno, u gradu u kojem se nalazim.

Unaprijed se puno zahvaljujem!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
kontracepcijske tablete povećavaju koagulabilnost krvi, ali to nije dovoljno da se stvori tromb. Potrebni su još i neki dodatni faktori - enzimski defekti koagulacije. Simptomi koje navodite ne moraju biti zbog tromboze, ali mora se posumnjati i na to. Za dijagnosticiranje poremećaja zgrušavanja radi se koagulogram.

lola289

Postovani,
molim Vas za misljenje o nalazu koagularama.

Protrombinsko vrijeme - udjel: 1
INR - 1
APTV: 35 (24.3 - 35)
APTV-omjer: 1,3 (0,8 - 1,2)
Fibrinogen: 3,1 (1,8 - 3,5)

Nalazi su nakon 2 tjedna uzimanja pilula.

Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
nalazi su u granici normale.