Kontracepcija

Kontracepcijske pilule.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
moguće je da se nakon uzimanja kontraceptiva poremeti menstruacijski ciklus. Većini žena se on regulira unutar 2 mjeseca, ali ponekad može izostati i do godinu dana. Ukoliko ne dobijete krvarenje 2 mjeseca od prestanka uzimanja tableta javite se liječniku radi terapije. Ako ne želite trudnoću potrebno je zaštiti ti se nekom od ostalih metoda kontracepcije.

Ana_mrvica

Poštovani, da li kontracepcijske pilule mogu biti uzrok neugodnog mirisa urina?

Imam 20g i već pola godine pijem MICROGYNON 30 pilule.. zadnjih mjesec dana imam užasno neugodan miris urina, ne znam zbog čega , da li to może biti uzrok ili je zbog možda nekih jakih upala?

Bbe7

Pozdrav, popila sam 5 kutija logest tableta bez pauze. Dali postoje posljedice?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, za Ana_mrvica,
kontracepcijske pilule ne mogu biti uzrok neugodnog mirisa urina. Moguće je da se radi o infekciji mokraćnih puteva. Svakako učinite urinokulturu.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, za Bbe7,
ne znam zbog čega ste pili tablete bez pauze, ali sada svakako učinite pauzu. Da vam se nešto poremetilo osjetili bi simptome.

hazel eye

Postovani,
s obzirom da koristim Qlairu zanima me da li mogu uzimati ricinusovo i maslinovo ulje nataske? Takodjer zelim poceti sa mineralima i vitaminima B i D.

Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
možete uzimati sve navedene proizvode.

andrijana9

Poštovani, zakasnila sam s uzimanjem predzadnje (23.po redu) ružičaste yaz pilule 16 sati. Mogu li popiti sljedeću ružičastu pilulu u uobičajeno vrijeme i popiti ostale bijele tablete ili moram odbaciti bijele tablete? Napominjem da nije bilo spolnog odnosa u zadnjih 10 dana. Unaprijed hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
pošto nije bilo odnosa unazad 10 dana ne postoji mogućnost trudnoće. Nastavite s uzimanjem tableta prema uobičajenom rasporedu.

dalija20

Postovani, imam jedno pitanje. Koliko sam uspjela vidjeti, nisam primijetila da ikog muci slican problem sa pilulama. Naime, nekada znam imati grceve u donjem djelu trbuha sredinom mjeseca te grceve iste onim menstrualnim par dana prije menstruacije. Ovaj mjesec je posebno izrazeno, dva je dana od menstruacije a ja se osjecam kao da ju sad imam. Moram i naglasiti da ih pijem vec vise od godine dana. Smatrate li da je to normalno ili bih trebala preci na neke druge pilule? Je li to neki znak mozda da ovulacija nije odgodjena? Hvala Vam unaprijed i lijep pozdrav.

dalija20

Takodjer sam zaboravila dodati kako se neugoda reflektira u donji dio ledja.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
budući da uzimate kontracepciju kod vas je ovulacija spriječena pa tako i sinteza prostaglandina koji potiču grčenje maternice i smanjuju protok krvi i tako uzrokuju bolove. Prema simptomima koje navodite moguće je da se radi o problemima s kralježnicom ili urinarnim traktom.

Cibo1

Poštovani! Na drugoj sam kutiji midiana tableta i nakon sto sam navecer u 9 sati popila drugu aktivnu pilulu izasla sam van i popila kroz noc 6-7 manjih gin tonica i nekoliko casica zestokog pica? Dali to utjece na pouzdanost zastite? Trebam li dodatnu zastitu? Ako da, koliko dugo? Hvala unaprijed na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

To ne umanjuje zaštitu i nije potrebna dodatna.

Cibo1

Poštovani!
Kako su bili blagdani, na badnjak sam popila jednu casu alkohola i nakon toga tabletu i nakon pola sata jedno zestoko pice. Na bozic sam popila 3-4 bambusa i nakon toga normalno u 9 navecer tabletu, to su bila dva dana za redom da sam konzumirala alkohol u kratkom roku prije i poslije popijene tablete, krvarenje u pauzi nakon tih blagdana sam dobila normalno ali me sad pocelo brinuti sto ako tablete nisu djelovale?

Ivo Balenović, dr. med.

Nema razloga za brigu. Tablete su djelovale.

Cibo1

Znaci alkohol ne utjece na razgradnju tableta u jetri i organizmu opcenito. Nisam alkoholicar i ne pijem velike kolicine alkohola ali tu i tamo izadem vikendom i onda popijem otprilike ovako kako sam napisala. Nadam se da nema veze sto je to bilo onda iza popijene tablete.

Ivo Balenović, dr. med.

Ako se konstantno uzima ili kada ošteti jetru alkohol može uzrokovati promjenu u razgradnji, a time i djelovanju kontraceptiva. Povremena konzumacija nema utjecaja.

Nera22

Postovani
Posljednju menstruaciju sam imala 10.11.2021 do 16tog. Nakon toga imala sam odnos 20.11. sa zastitom. Poslije odnosa na vešu se osjetila sperma, popila sam kontraceptivnu tabletu pola sata nakon toga. Uradila sam i 3 testa i sva 3 su bila negativna. U decembru sam ocekivala menstruaciju međutim nije je bilo. Također ni sada u januaru. Ali u posljednja 4 dana na vešu bude smeđe i također sluzav iscjedak. Sta mislite sta to moze biti? I da li nisam dobila zbog kontracep. tableta? Također, da li smijem piti tablete za ubrzanje menstruacije jer me brine sto je nema? Unaprijed hvala

Cibo1

Doktore samo jos jedno pitanje za vas. Prosli mjesec sam zapocela s Midianama i nisam imala nikakvih nuspojava, krvarenje u pauzi je došlo normalno i bilo je normalnog intenziteta, cak je prvi dan bila prisutna i lagana bol. Na drugoj kutiji sam sad, te sam na 10. tbl pocela osjecati bolove u jajnicima i ledima slicne onima za vrijeme menstruacije i ovulacije. Brine me da li ipak moze doci do ovulacije iako sam sve tablete pila redovno (uz max kasnjenje od sat i pol) i nijednu nisam izostavila. Bolove sam osjecala par dana, sada su prestali, nije bilo nikakvog krvarenja. Po mjesecnom kalendaru bolovi su se desavali za vrijeme plodnih dana. Znam da plodnih dana nema ako se korsiti OHK ali svejedno se brinem jer sam dva dana prije tih bolova imala nezasticen odnos. Dali je ta bol u jajnicima i donjem dijelu trbuha samo posljedica privikavanja na tablete ili se trebam brinuti posto su mi tablete jedina kontracepcija. Hvala unaprijed na odgovoru.