Kontracepcija

krvarenje između menstruacija

sokolic92

Pošovani,
Imam 21 godinu i 18.4. sam rodila drugi put. Nakon poroda krvarenje je trajalo 6 tjedana, 4.6. sam dobila prvu menstruaciju koja je bila obilna (uloške sam mjenjala svakih sat vremena) i trajala je 7 dana ( i inače mi traju 7 dana). No, međutim, 2 dana nakon završetka menstruacije pojavilo se ponovno krvarenje, navečer to krvarenje stalo, 3. dan se opet javlja blago krvarenje. Je li to normalno ? molim neki savjet.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Normalno je. Ustabilit će se kroz idućih par mjeseci. Ne brinite.

zU-ZU

Poštovani,
1.zadnja menstruacija završila mi je 4.7(prije 9 dana) no danas sam osjetila laganu bol u donjem dijelu trbuha i imala sam što vidjeti-opet sam prokrvarila. Zašto,što je to ili što bi moglo biti.
Imam odnose,ali stitim se.
2.Prije i nakon menstruacije imam pojacane iscjedke koji su sluzavi i smeđe boje.Je li to normalno?!
Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno krvarenje za vrijeme i oko ovulacije.

saki93

Nakon popijene jedne kutije kontraceptivnih pilula, odmah sam nastavila sa sledecom, zbog sprecavanja menstruacije na letovanju. Medjutim, krvarenje se pojavilo tokom ispijanja druge kutije. Ginekolog me je posavetovao da dva dana uzimam po dve pilule dnevno, a da nakon toga nastavim sa normalnim konzumiranjem pilula i da ce krvarenje prestati, ali ono ne prestaje, mada je veoma oskudno. Pilule pijem vec 2 godine. Ima li razloga za brigu?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nema razloga za brigu. Prestat će vjerovatno s menstruacijom. Zna se to dogoditi ovakvim načinom uzimanja.

ktina

Poštovani,
zadnju menstruaciju dobila sam 6.8. i trajala je 4-5 dana. Ciklusi su mi redoviti, svakih 30-32 dana. Na 10. ciklusa primjetila sam lagano krvarenje svijelo crvene boje koje je trajalo samo tu jednu večer. Znam da žene mogu lagano krvariti za vrijeme ovulacije, no ja imam druge simptome ovulacije : bolove u trbuhu koji traju par sati i onaj tipični ovulacijski iscjedak. Sada nikakvih naznaka ovulacije nisam imala, nemam bolova, a iscjedak mi je normalan bijeli cijelo vrijeme. Ovakvo krvarenje između menstruacija mi se sada prvi puta dogodilo. Prije 3 mj. sam bila na ginekološkom pregledu i sve je bilo u redu - uzv, papa test; i hormoni štitnjače uredni. S dečkom imam redovito spolne odnose, ne koristimo nikakvu zaštitu (prekinuti snošaj), za vrijeme menstruacije i neposredno prije nje uz ejakulaciju - pazimo na plodne i neplodne dane; nemam nikakvih smetnji (bolova i dr.) za vrijeme odnosa. Trebam li se brinuti zbog ovog krvarenja, otići do ginekoga? Trenutno je na godišnjem, pa moram čekati. Molim Vas za savjet. Unaprijed hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Radi se o periovulacijskom krvarenju. Dakle u vrijeme i oko ovulacije.
Mislim da ne trebate brinuti za sada.

mikiii b

Poštovani,
pojavilo mi se krvarenje prije 5 dana prvi puta(23.12) i od tada ne prestaje,poprilicno je slabo tako da sam sigurna da nije menstruacija,a zadnju menstruaciju sam imala 3.12.Obicno mi menstruacija preskoci jedan mjesec(tako da ju iduci put ocekujem 3.2 i obicno tako i bude i bilo je zadnjih godinu dana).Nedavno mi je doktorica ukazala na to da je moguce da mi jedan jajnik ne radi i da bi to trebala otici pregledati kod ginekologa,sto dosad jos uvijek nisam iako imam 20 godina.I da,zadnji spolni odnos sam imala 18.10.zanima me koji je moguci uzrok ovog krvarenja i imam li razloga za panikuili je to ipak normalo?hvala vam puno na vasem buducem odgovoru i sretan Božić.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, nije normalno da vam preskače menstruaciju. U tome treba tražiti problem. Radi se vjerovatno o anovulacijskom ciklusu.
Trebate se javiti na pregled i uzv te će vjerovatno trebati obrada i terapija.

mikiii b

hvala vam puno,jeli ipak moguce da je ovo samo ovulacijsko krvarenje ili je kako vi kažete sigurno rijec o necem ozbiljnijem?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno ne ovulirate i od tud je ciklus produžen i javljaju se neuredna krvarenja.
Mogući su policistični jajnici.

bambi146

Poštovani,
znam da je često pitanje, ali čisto da pitam informacije radi.
Prošlo je 15 dana od početka zadnje menstruacije, i usred sexa mi je procurila obilna crvena krv (curi cijeli dan, cijelo vrijeme).
Inace imam policisticne jajnike i znam dobiti smeckasti iscjedak i to je u redu, normalno (menstruacije neredovide).
Međutim, zanima me ovo crveno obilno krvarenje.
Hvala unaprijed

Dejan Šakoronja, dr. med.

Odavde ne znam uzrok. Možemo samo nagađati; od ovulacije, ozljede rodnice tijekom odnosa, prsnući ciste, disfunkcijsko krvarenje itd.

Mia5155

Postovanje!
3 ovog mjeseca sam bila kod ginekologa,receno mi je da imam sindrom policisticnih jajnika,a otisla sam jer mi je kasnila menstruacija 15-ak dana,propisane su mi Orgametril tablete.Tada mi je isao smedji sekret.Medjutim dok sam dosla do tableta,jer ih nije bilo u mom gradu,znaci kroz par dana sam dobila menstruaciju,pa nisam ni pocinjala sa tabletama.Ciklus je bio normalan kao i ranije.Medjutim,juce mi se ponovo pojavila krv,tacno 15 dana od pocetka zadnjeg ciklusa.I malo sam se uplasila,a nemam mogucnost da odem ginekologu.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Radi se o disfunkcijskom neurednom krvarenju zbog anovulacije.
Odlika je takvih krvarenja je da su bezbolna dugotrajna i obično ih je potrebno hormonski zaustaviti.
Pratite dalje situaciju a ako ne stane u razumnom roku javite se liječniku.

Mia5155

A nakon koliko dana bi ovo krvarenje trebalo da prestane?Da li to mogu da racunam kao menstruaciju ili ne?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Do tjedan dana a ako ne stane javite se ginekologu.
Disfunkcijsko krvarenje je neuredno krvarenje i nije menstruacija.

Zoey

Postovani,
Posle 2 mjeseca uzimanja Diane 35 pilula, prestala sam uredno (kad se zavrsila druga kutija). Doktor mi je savjetovao da sacekam jedan ciklus, do sledece prirodne menstruacije, da pocnem sa drugim pilulama, jer su mi prethodne lose uticale na raspolozenje.
Nakon 4,5 dana po zavrsetku kutije sam uredno dobila menstruaciju koja je trajala oko nedelju dana, zavrsila se prije 5,6 dana. Juce sam primijetila braon iscjedak a danas je to vec krvarenje nalik novoj menstruaciji. Moze li to biti da je zbog prestanka uzimanja tih pilula, ili da se obratim svom ginekologu? Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Javite se svakako ginekologu za UZV .