Kontracepcija

moguća trudnoća

Science

P.S. pročitala sam temu Najčešća pitanja, a i sama znam da je to bio neplodni dan, no u svakom slučaju trebam li se brinuti?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

A vi bi da vam ja budem psihijatar happy? Kod nezaštićenog odnosa, na vašu žalost, UVIJEK postoji mogućnost trudnoće, jer nažalost ovulacija ne sluša uvijek ono što sam ja napisala. Ako se bojite nezaštićenih odnosa nemojte ih imati, jednostavno nije vrijedno živciranja.

Science

U pravu ste, hvala vam na odgovoru, samo da vas još pitam trebam li popiti pilulu dan poslije, pošto sam čula da se to smije piti 48h nakon odnosa,(meni prošla su 22h )? Hvala unaprijed

Science

Ako vam nije problem da mi još kažete trebam li piti pilulu dan poslije, prošla su oko22-23h od odnosa?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Po svoj logici ne, samo ćete odgoditi menstruaciju pa biti u još većoj panici.

ladyx5x

Poštovana doktorice..

.moj dečko i ja imali smo zaštićeni odnos 09. dan mog ciklusa koji je inače vrlo pravilan (mjesečnicu dobivam svakih 28 dana,ovaj mj. je došla dan ranije)... on je svršio u kondom i sve je bilo u redu.
Mene zanima koliko spermiji mogu preživjeti na zraku...na prstima točnije? Znam da u tijelu žene i do 72 sata...
Postoji li šansa za trudnoću ako je bilo nešto sperme na prstima i ako je to došlo u doticaj sa rodnicom?

Zahvaljujem na odgovoru!

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ne postoji.

nirvanagrrrl

molim vas za pomoć.
znam da zvuči glupo, ali ja se stvarno brinem pa bi mi savjet dobrodošao.
mjesečnice su mi neredovite (30-39). Na 26. dan ciklusa bila sam s dečkom, nismo imali odnos, samo malo žešću predigru, on nije ejakulirao, nije bilo doticaja spolnih organa jer smo bili u donjem rublju. mjesečnicu sam dobila 6 dana nakon, znači 32. dan ciklusa. drugu mjesečnicu sam dobila također koliko toliko redovito, 36. dan ciklusa. Obje mjesečnice su bile obilne kao i inače, ali trajale su 5 dana, dok obično traju 6-7.
zadnjih tri tjedna imam blago povišenu temperaturu 37-37.3, ujutro je normalna 36,4-36,7 pa naraste. bila sam kod liječnika, on kaže da je to normalno za djevojke moje dobi, ali ja se svjedno brinem jer sam pročitala da je to simptom trudnoće. inače nemam mučnina, osjećam se dobro, samo sam zadnjih par dana neprestano gladna.
postoji li mugućnost da sam trudna? sama sebi sam smješna što se toliko brinem, ali stručna pomoć bi me smirila.
hvala vam

angina

Draga doktorice,
menstruacije su mi redovne ( u ciklusu od 28 dana pracena u zadnja tri mjeseca 1.7. 09; 29.7.09; 26.8.09; ). Nedavno da imala spolni odnos sa dečkom tj. 15.9.09. i po mom shvatanju to su bili neplodni dani. Iako smo koristili kondom kao zaštitu, posljednji put momak je usao u mene bez kondoma,ali nije svrsio jer nismo isli do kraja zbog bolova koje sam trpila,te smo odmah odustali. Menstruaciju sam dobila 21.09.09.,ali nisam sigurna da li trebam da se bojim nezeljene trudnoce.

meadow

bila sam s dečkom, rukama sam mu stimulirala penis dok nije svršio. ja se nisam svlačila i sjeme nije moglo dospjeti do rodnice, ruke sam kasnije oprala. sad me zanima kolika je mogućnost da je sjemena ipak ostalo na rukama i da sam ga prenjela do rodnice prilikom tuširanja ili brisanja kod mokrenja? mogu li tako ostati trudna? bio mi je 5. dan ciklusa (još sam imala mjesečnicu), a ciklus mi traje 32 dana.

jona001

poštovana...
možda će moje pitanje zvučati glupo ali moram Vas pitati...jesu li testovi za trudnoću pouzdani i kada se uzimaju kontracepcijske pilule ili možda tada testovi nisu pouzdani?
...unaprijed hvala na odgovoru...

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Drage djevojke, sve četiri: vi ste očito vrlo mlade, ali to ne znači da mi smijete oduzimati energiju i vrijeme pitanjima iz kojih se vidi da niste dobro slušale na biologiji. Zato, knjigu u ruke. A kad god vam padne napamet da ste trudne, radite testove na trudnoću.

indigo_girl

Poštovana,

nocna mora počela je ovako:

06.09. imali smo spolni odnos u plodnim danima, puknuo nam je kondom oko 23 h i dečko je svršio u mene.
07.09. odmah ujutro sam otisla kod ginekologa u 9h sam popila 4 tablete Trinovum-a, i nakon 12 sati jos 4.
15.09. dobila sam mjesecnicu (stvarno prerano?? ili griješim), nadam se da je prava. Jer me to upravo brine. Trajala je 5 dana, bila sam sva napuhana kao kod tipicne, nisam vidjela nikakve promjene u boji menstruacije, tj. iskreno nisam ni obazirala previse na to pozornosti.( Menstruaciju prije ove sam dobila 30.8. , a prije te 27.7.).

Kolika je vjerojatnost da sam trudna?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ako sumnjate u menstruaciju napravite test na trudnoću.

indigo_girl

Upravo sam to i napravila. Izvadila sam krv (HCG) i cekam nalaze.
Hvala!

dea6623

Pročitala sam već da za vrijeme tjedan dana pauze od uzimanja pilula se smije imati odnos.
No, ja sam u 3. tjednu zaboravila uzeti pilulu i kutijicu sa preostale 4 pilule bacila i odmah napravila pauzu. Kako sam pilulu zaboravila popiti u četvrtak, idući četvrtak sam trebala započeti sa novom kutijom ali spletom okolnosti nisam mogla doći do recepta pa sam idući dan-jučer, u petak, popila dvije pilule. U toj pauzi od 8 dana sam dvaput imala spolni odnos pri čemu je partner svršio u mene, a zadnji odnos je bio u srijedu.
Po savjetniku za zaboravljenu pilulu na "sveokontracepciji.com" postoji mogućnost da sam trudna.

Molim vas za vaše mišljenje.

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Postoji, točno, jer ste tijelu dali dva dana duže da organizira ovulaciju. Dva tjedna nakon zadnjeg odnosa napravite test na trudnoću, a ko ćete sada imati odnose koristite dodatnu zaštitu.

dea6623

Molim vas, recite mi kolika je otprilike ta mogućnost s obzirom da sam do dan prije zadnjeg odnosa imala menstruaciju 7 dana? Nije valjda odmah nakon mogla nastupiti ovulacija. :/ Test ću svakako napraviti za 10 dana.

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Šansa za trudnoću da ne pijete ništa je svega 25%, ovako je minimalna.

dea6623

Nadovezujem se na svoja prošla 2 posta jer imam veliki problem:
naime, prije nekih 5 dana mi je počelo biti mučno i slabo uz glavobolju i blagu nadutost stomaka. Mislila sam da je zbog nervoze ili stresa od čekanja da napravim taj test na trudnoću. Ali bol u stomaku se povećala, pogotovo u području oko pupka. Svako malo dođe do zatvora pa nisam jela teže stvari i u velikim količina da mogu otići do zahoda, ali i onda kad odem na zahod, i dalje stomak ostane tvrd i nadut, sad nešto manje, ali onda razlikujem drugu vrstu boli u nižem dijelu stomaka, identičnu onoj kad imam menstruaciju, samo što sad nemam menstruaciju, trebala bi je dobiti za nekih tjedan dana ako nisam trudna. Ta bol, uz nadutost, je od jučer toliko velika, kao u prvim danima menstruacije, da se ne mogu maknuti iz kreveta i pijem ibuprofen za bolove. I dalje redovno pijem pilule, pa isključujem mogućnost boli zbog ovulacije i sumnjam da su nuspojave pilula jer ih pijem već nekih pola godine pa nisam imala ovakve nuspojave. Vjerujem da je još prerano za nekakve simptome trudnoće, ako ona postoji, jer se ne bi javili već u prvom tjednu nakon odnosa. Inače sam student i doktor mi je u rodnom gradu, pa nemam koga drugog trenutno pitati. Molim vas za vaše mišljenje.