Kontracepcija

yasmin

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nastavite s uzimanjem u uobičajeno vrijeme. Zaštita je potpuna.

medved85

Postovani pitanje da li baktrim utice na jasmin tablete.Ako utice kada mogu da pocnem da pijem s obzirom da sam sinoc imala nezasticen odnos.Unapred hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Bactrim nema utjecaja na djelotvornost kontraceptiva.

TeamHaleb

Pozdrav happy
Treba mi Vaša pomoć. Pijem Yasmin već 4 godine redovito. Ovaj tjedan mi se dogodilo da sam zaboravila dvije pilule. Riječ je o pilulama u drugom tjednu (8. i 12. pilula). Kada sam poplila 9. pilulu poplia sam i zaboravljenu 8., a danas sam popila na vrijeme 13. pilulu i ovu zaboravljenu 12. Ali problem je što sam danas imala nezaštićeni odnos.
Zanima me što raditi dalje i kolika je šansa trudnoće
Hvala unaprijed.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nastavite s uobičajenim uzimanjem tableta. Budući da se radilo o drugom tjednu, mogućnost trudnoće je samo teoretska.

medved85

Postovani molim vas za bilo kakav odgovor.Pijem jasmin i sa partnerom idemo do kraja.Ja imam eserihiju koja je stalno vraca i pravi mi veliki problem infekcije pritom imam i pesak.Jedino sto mi je pomoglo su dve kutije baktrima i nalaz je bio da sam izlecena da bi vec sledeci dan opet imala upalu i infekciju.Moje pitanje je da li partner moze da ima eserihiju i da mi prenese sexualnim putem iako nema tegobe.Ako moze molim vas kazite mi koje analize da uradi da bi to saznali.Hvala puno unapred.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, E. colli je bakterija koja živi na svakom čovjeku. Ona je sastavni dio normalne mikroflore probavnog trakta, a može biti prisutna i u rodnici i nije potrebno liječenje. Tek ukoliko se naseli i razmnoži (u koncentraciji više od 10 na 5) unutar mokraćnih puteva potrebna je terapija. Dakle, ona se ne prenosi spolnim putem, nego je to 'naša' bakterija koja povremeno može izazvati upalu ako se pojavi tamo gdje joj nije mjesto i ako se razmnoži više od uobičajenog. To je najviše stvar imuniteta. Savjetujem da poradite na imunitetu (zdrava prehrana, tjelovježba, te preparati za podizanje imuniteta - beta glukan npr.)

zd22

Poštovani,

pijem yasmin (1. blister - 6. pilula) nakon 3 mjeseca uzimanja Belare od koje sam, što se nuspojava tiče, imala bolove u grudima glavobolje i ono što me nekako najviše zabrinjavalo obilno znojenje - isključivo u snu. Prvih par dana nisam uopće reagirala, nakon 20 sam imala osjećaj da to neće prestati, kad sam kontaktirala ginekologa dobila sam odgovor da nije čuo da se itko znoji po noći od kontracepcije omg , pilulu sam počela piti isključivo radi akni koje su se u potpunosti povukle nakon ova tri mjeseca uzimanja i nisam htjela odustati pa mi je ginekolog propisao yasmin. Sad nakon par dana uzimanja opet se znojim po noći toliko obilno da se dva puta presvlačim. Također moram dodati da sam kao dijete imala aritmije srca, ali povremeno i ne pridajem neku važnost tome jedino što sad osjećam ubrzan puls. Izvadila sam samo hormone štitnjače tijekom 3.mjeseca Belare i bila je idealna. Je li ovo noćno preznojavanje zabrinjavajuće ili normalno? Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, noćno znojenje je toliko nespecifična pojava da je teško reći da li je povezano s uzimanjem kontraceptiva ili je nešto drugo uzrok tome. Noćno znojenje može biti uzrokovano i infekcijom. Za početak bi bilo preporučljivo uraditi kompletnu laboratorijsku obradu (KKS, CRP, šećer, jetrene probe), te hormonsku analizu.

Leaida

Postovani da li lijek u zubu kojeg moram imat 15 dana ikako utjece na zastitu.hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, lijek u zubu nema nikakvog učinka na kontraceptive.

Marija2019

Da li Ospamox utice na dejstvo jasmin tableta?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, antibiotici ne umanjuju učinkovitost kontraceptiva.

Marina26

Poštovani,

Danas navečer (19.5) sam slučajno popila tabletu za srijedu umjesto za utorak tj 11. umjesto 10. koji sam trebala popiti. Inače pijem yasmin već neko vrijeme preko godinu dana, a prije toga sam pila yaz godinama i ovo mi se još nije dogodilo pa ne znam da li će ovo ikako utjecat na zasititu? Trebali li popit dalje normalno tj u srijedu popit 10. Tabletu pa dalje nastavit normalno? Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ništa se ne može desiti. Sve tablete sadržavaju istu koncentraciju hormona. Nastavite s uobičajenim uzimanjem.

paurora

Poštovani,

pijem Yasmin kontracepcijske pilule i nedavno sam počela obraćati pažnju na način pohrane tog lijeka: na kutiji piše da se ne smiju čuvati na temperaturi višoj od 25°C. Tijekom ljeta provodim nekoliko tjedana u kući bez klime, gdje se temperature tijekom dana u prostorijama dižu i do 35°C, što vjerojatno smanjuje efektivnost pilula. Zanima me bi li bilo poželjno i ispravno držati ih u hladnjaku?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, možete ih držati u hladnjaku.

a333

Postovani, pijem Yasmin pilule, te sam zaboravila sam popiti 3 na pocetku 3 sedmice (15,16 i 17. dan), a zatim onu od 17. dana popila uz 18. Danas sam dobila mentruaciju a ostale su mi jos 2 pilule u pakovanju. Da li da pravim pauzu 7 dana ili odmah pocnem sa novim pakovanjem, i da li da popijem preostale dvije pilule iz starog? Hvala unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, napravite pauzu, pa krenite s novom kutijom. Preostale tablete iz stare nemojte piti.

Zmaya

Poštovani,
Dakle Yasmin kontracepcijske pilule štite i u vrijeme 7 dana pauze? Naime, u pauzi sam, imala sam mentruaciju ovaj tjedan, sve redovito, a jučer sam imala spolni odnos, no sutra počinjem novu kutiju (završila je 7-dnevna pauza).