Kontracepcija

yasmin

Ivo Balenović, dr. med.

Ne utječe.

Ichbin

Postovani od pocetka godina uzimam kobtracepcijske yasmin, napravila sam pauzu od 2 mjeseca i od proslog ciklusa sam opet pocela. Od pocetka uzimanja, a evo i sada imam problem sa menstruacijom koja je ostala nepromijenja. Prije uzimanja yasmina je trajala 6 dana, nikada jako obilna i uz jake grceve. Sada je trajanje i intenzitet ostao isti, samo uz nesto blaze grceve koji su pristutni prvi i drugi dan. Vev dva ciklusa menstruacija je nesto tamnija nego inace kako biva prvih dana. Od cega bi to moglo da bude? I trebam li mijenjati pilule? Postoji li mogucnost da ipak ovoluiram zbog takve menstruacije? Nemam nikakvih drugih problem osim sto sam imala probojno krvarenje koje je stalo nakon nekoliko dana

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nije moguće da je došlo do ovulacije. Tablete bi trebale smanjiti bolnost i obimnost krvarenja. Ukoliko bi bolovi bili prisutni i kroz iduće cikluse razmislite o promjeni terapije.

soya90

Poštovani,
Otkako sam počela da pijem Yasmin tablete (6 meseci već) dobila sam na težini, oko 3 kg, kao i vidni celulit na nogama koji ranije nisam imala,kao da su mi noge vodene. Upornim unosom tečnosti, treningom, neprejedanjem ja ne mogu izgubiti ni gram, a taj "vodeni celulit" je i dalje prisutan. Šta bih mogla uraditi? Promena th?
Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, moguća nuspojava tableta je zadržavanje tekućine u organizmu i porast tjelesne težine. Ukoliko to ne možete riješiti vježbanjem, pokušajte promijeniti terapiju.

Rabiosa15

Dobar dan, imam jedno pitanje. Imam endometriozu i cista jajnika(endometriom) oko 4cm i ginekolog mi e preporucio piti Yasmin pilule. Reko mi je da pocnem piti 5tog dana od ciklusa, ovdje vidim da se piju od prvog dana. Sta da radim?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, uobičajeno je uzimanje pilula od 1. dana ciklusa, ali obzirom da imate medicinsku indikaciju zbog koje su Vam propisane preporučuje se krenuti 5. dan, samo što u tom slučaju kontracepcijska zaštita neće nastupiti odmah nego nakon 10-ak dana.

medved85

POSTOVANI DA LI MIDOL 100MG UTICE NA YASMIN TABLETE.UNAPRED HVALA.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, lijek nema utjecaja na Yasmin.

Ichbin

Postovanje!
Zbog vaznog dogadjaja zelim odgoditi menst. Citala sam u uputstvu yasmina da to mogu tako da ne pravim pauzu, no ja sam zabrinuta za posljedice toga ukoliko ih ima. Ginekologu ne mogu ici prije 10. Mjeseca jer trenutno primaju samo hitne slucajeve. Sto je najbolje da napravim da bi odgodila menstruaciju i ukoliko je moguce bez ikakvih posljedica. Hvala Vam unaprijed.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Yasminom se može odgoditi menstruacija tako da ne radite pauzu. Nikakvih posljedica neće biti, osim što će možda doći do oskudnijeg probojnog krvarenja.

smajli1994

Poštovani,
da li je zaštita od trudnoće smanjena i što učiniti ako nisam popila zadnju tj 21. tabletu iz pakiranja, već samo 20? I da li trebam popiti dodatnu tabletu ako sam sat vremena nakon uzimanja redovite tablete dobila stolicu (nije bio proljev, ali mekša stolica). Hvala unaprijed na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, zaštita nije smanjena. Ciklus se skratio za jedan dan, ali zaštita nije smanjena. Nije potrebna dodatna tableta zbog mekše stolice.

Ichbin

Postovani. Sinoc sam zaboravila popiti tabletu, pa sam je uzela 10h kasnjje kada sam se sjeila. U blisteru imam jos 2tbl. I htjela sam odgoditi menst pa nisam pravila pauzu. Sinoc sam imala odnose, postoji li sansa za trudnocu?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ne postoji nikakva mogućnost trudnoće.

medved85

Postovani pijem yasmin par godina bila sam na pauzi sedam dana danas je trebalo da popijem prvu tabletu zakasnila sam skoro tri sata.Zanima me da li postoji mogucnost trudnoce.Hvala unapred.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ne postoji mogućnost trudnoće.

Ichbin

Postovani. Menstruaciju obicno dobijem 3, 4 dan pauze. Danas je 4 dan ali jos nisam dobila iako sam tablete uzimala na vrijeme. Vec dva dana imam bolove u ledjima i donjem dijelu stomaka, i jak bol na pritisak s lijeve strane donjeg dijela stomaka. Nisam sigurna jesu li bolovi u jajniku ili je problem u crijevima. Stolica mi je neredovita u zadnjih nekoliko dana. Takodjer imam pojacan isjcjedak vec nekoliko dana. Uz sam radila u 1. Mjesecu i sve je bilo uredu. A yasmin uzimam vec 8. Mjeseci. U cemu bi mogao biti problem?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod žena koje koriste oralnu kontracepciju jajnici 'miruju', stoga oni ne mogu biti uzrok Vaših tegoba. Što se krvarenja tiče, ono ponekad može izostati. To je zbog djelovanja kontraceptiva na sluznicu maternice.

starchild1819

Poštovani,

imam 28 godina i pijem Yasmin pilule već neke 4 godine. Imam policistične jajnike i ove pilule mi odgovaraju, nemam nikakvih loših nuspojava od njih, no za svo ovo vrijeme korištenja i dalje imam velikih problema s aknama i masnom kožom i jako prorijeđenom kosom. Jedan kratak period (oko 3 mjeseca) probala sam prijeći na Belara pilule, no nije mi se sviđalo što me napuhuju i lice mi je toliko jako buknulo pa sam se opet vratila Yasminu. Kasnije sam od druge ginekologinje saznala da sam možda ipak trebala nastaviti s Belarom jer bi te nuspojave vjerojatno prošle nakon više mjeseci uzimanja. Sad i nakon godinu dana nakon što sam se opet vratila Yasminu lice je jako loše, kosa opada i rijetka je pa već dugo razmišljam o tome da sam možda ipak stvarno trebala dulje koristiti i dati šansu Belari. Ginekologinja me poslala na ponovno vađenje hormona da vidimo kakvo je stanje s njima. Provjeravala sam i hormone i antitijela štitnjače, koji su u redu. S obzirom da je ona na podužem godišnjem, zanima me, s obzirom na nalaz hormona, bi li doista za mene bolji izbor bila Belara (ili nešto drugo) ili da nastavim s Yasminom?

Unaprijed puno hvala!

Nalaz (krv vađena 6. dan u tjednu pauze nakon popijene kutije Yasmina, na uputu ginekologinje):

Albumin - Rezultat: 42 Jedinica: g/L Ref. interval: 40.6 - 51.4

Prolaktin (PRL) - Rezultat: 427 Jedinica: mlU/L Ref. interval: 102 - 496

Progesteron (PRG) - Rezultat: 1.0 Jedinica: nmol/L Ref. interval: Folikularna faza: 0.6 - 4.7
Luteinska faza: 5.3 - 86.0
Menopauza: 0.3 - 2.5

Lutropin (LH) - Rezultat: 7.6 Jedinica: IU/L Ref. interval: Folikularna faza: 2.4 - 12.6
Ovulacijska faza: 14.0 - 95.6
Luteinska faza: 1.0 - 11.4
Menopauza: 7.7 - 58.5

Folitropin (FSH) - Rezultat: 5.5 Jedinica: IU/L Ref. interval: Folikularna faza: 3.5 - 12.5
Ovulacijska faza: 4.7 - 21.5
Luteinska faza: 1.7 - 7.7
Menopauza: 25.8 - 134.8

Globulin koji veže spolne hormone (SHBG) - Rezultat: 206.70 H Jedinica: nmol/L Ref. interval: 32.4 - 128.0

Testosteron - Rezultat: 1.95 H Jedinica: nmol/L Ref. interval: 0.29 - 1.67
Slobodni testosteron -računski - Rezultat: 0.009 Jedinica: nmol/L Ref. interval: 0.003 - 0.033
Slobodni testosteron -računski % - Rezultat: 0.44 L Jedinica: % Ref. interval: 0.701 - 2.19

Dehidroepiandrosteron sulfat (DHEA-S) - Rezultat: 7.36 Jedinica: umol/L Ref. interval: Žene prije menopauze: 1.8 - 7.7
Žene nakon menopauze: 0.5 - 2.6