Kontracepcija

Yaz i PAUZA

kikky9

Razumijem, ali ako se zadnja tableta nije apsorbirala- onda uz iduća 4 dana pauze, bi ispalo kao da sam na 5! Zato uvijek to pitam.

Jel sad da kratim pauzu ili ne?

kikky9

Zato ne razumijem najbolje kad kažete da ne može biti ništa čak i ako se tableta zadnja iz blistera ne popije, točnije razumijem da se onda spaja s pauzom. Ali bi to onda značilo 5 dana pauze jel tak?
A to nikako ne smije biti već 4 dana, inače se zaštita u idućem blisteru ne vodi kao potpuna. Puno bi mi značilo ako možete to malo pojasniti, jer se većina mojih pitanja vrti oko tog.

I naravno, nastavno na ovu moju trenutnu situaciju, gdje je prošlo vise od 8 sati do dvije mekse stolice (od popijene tbl), mogu li za svoj slučaj smatrati da se tableta apsolutno apsorbirala i biti 4 dana na pauzi (danas mi je prvi)?

Ivo Balenović, dr. med.

Nakon 23 dana uzimanja tableta ovulacija je sigurno zaustavljena. Da bi se uspostavio komplicirani hormonski mehanizam ovulacije potrebno je najmanje sedam dana bez tableta, ako ne i više.

kikky9

Hvala Vam najljepša.
Dakle, mogu normalno 4 dana biti na pauzi?

Ivo Balenović, dr. med.

Možete

kikky9

Nastavno na gore kad ste napisali da je nakon 23 dana zaustavljena ovulacija i da treba 7 dana da se ponovno uspostavi (ako ne i vise) znaci li to da bi bio problem ako sam 5 dana na pauzi a onda krenem s novom kutijom Yaza? Jel bi tad zaštita u idućem ciklusu bila potpuna?

Ivo Balenović, dr. med.

Zaštita bi bila potpuna. Ako se izostavi tableta na kraju kutije, zaštita je 100%, ali ako se pauza produži postoji teoretska mogućnost smanjenja zaštite. Što je pauza duža, mogućnost je veća, no 5 dana ne bi trebala imati utjecaja na učinkovitost.

kikky9

Da da razumijem, ali ako se izostavi zadnja tableta, i onda bude 4 dana na pauzi = to je ukupno 5! Zar ne?
Zato ne mogu nikako pohvatati kad kažete da je zaštita potpuna ako se popiju 23 tablete i zadnji dan ne popije (ona 24.-a)i onda ide na pauzu koja traje 4 dana... dakle to je sveukupno 5 dana pauze ?

Je li u tom slučaju zaštita potpuna?
Nije li isto ako se izostavi zadnja tableta pa ide na 4 dana pauze (1+4=5) ili ako se 5 dana ne piju tbl?

Ivo Balenović, dr. med.

Ako se pauza produži za jedan dan (ili propust prva tableta nakon uobičajene pauze), postoji teoretska mogućnost smanjene zaštite, ali ako se izostavi posljednja tableta i uradi uobičajena pauza - sveukupno 4 dana (uključujući i dan propuštene tablete u pauzu) zaštita ostaje potpuna.

kikky9

Inače tablete pijem ujutro oko 7; tako sam i jučer; danas sam popila oko 13:15. Sa 6 sati zakašnjenja.
Je li i dalje zaštita potpuna?
Jel sutra nastavljam s jutarnjim terminom u 7?

Ivo Balenović, dr. med.

Zaštita je i dalje potpuna. Tek ako prođe više od 12 sati da niste uzeli pilulu postoji mogućnost smanjene zaštite. Možete nastaviti s uobičajenim uzimanjem u 7 ujutro.

kikky9

Lijep pozdrav.
Znam da je možda glupo pitanje, ali jutros oko 7:30 sam pila ružičastu Yaz aktivnu tabletu i kad sam ju izvadila na stol i uzela onako mi se malo prilijepila na prst; možda sam imala vlage na prstima od vode ne znam, skuzila sam jer mi je malo ružičastog ostalo., nisam ništa dodatno popila, jesam li trebala ? Sad je već 13 sati skoro. Je li se ona apsorbirala čak i ako je to malo boje sišlo ili?
Sutra planiram imati odnose s partnerom

kikky9

Pozdrav,

Možda malo glupo pitanje, ali se nadam da ću odgovor dobiti čim prije; upravo sam išla piti Yaz roza kontracepc tabletu i kak sam ju izvadila iz kutije na stol, nekak mi se zalijepila za prst. Ne znam jel bilo možda vlažnosti na prstu pa se malo zalijepila. Pa se vidjelo na prstu onak ružičasto malo .
Jel to razlog da ponovim tabletu? Ili se ona apsorbirala ako je pustila to malo boje roza?

Oprostite ako je glupo pitanje.

Ivo Balenović, dr. med.

Ništa se neće desiti. Kontracepcijska učinkovitost nije smanjena i nema potrebe za novom tabletom.

kikky9

Pozdrav Poštovani i Dragi Doktore.

Mislim da sam napravila glupost. Imam nekih problema s probavom; znate da mi je ta boljka stalno prisutna. Jučer (u ponedjeljak) sam popila 2 tablete Yaz, a danas mi se tak zaredalo vise stolica mekših tako da je završilo na čak 4 Yaz tablete aktivne roza (uzimala sam dodatne iz rezervnog blistera).
Imala sam odnose i imam ih redovno.
Znam. Vjerojatno glupost. Ostale su mi još 4 aktivne tablete do kraja blistera (srijeda, četvrtak, petak i subota) a od nedjelje bih trebala biti na pauzi.
Znam da je jedna tableta sasvim dovoljna za održavanje zaštite, no ukoliko sad idućih četiri dana budem pila jednu redovnu roza aktivnu Yaz tabletu hoće li to moj organizam povezati kao s pauzom? Ne znam kako se strucno izraziti; ali ako iduća 4 dana budem pila po 1 tbl, to se ne računa kao da sam već ušla u pauzu?

Pa da mi se ne bi spojilo na nadolazeću pauzu.

Nadam se da ste uspjeli shvatiti moje pitanje i čitavu filozofiju. Nakon ljeta, primijenit ću neki drugi oblik kontracepcije jer mi očito ovaj ne odgovara. Previše mislim i analiziram pa to nije dobro.

Dakle, dokle god ja uzimam jednu tbl aktivnu- to nije pauza??? Jer od nedjelje trebam biti na bijelim tableta pa da mi se ne bi ovaj skok s četiri tablete danas na jednu sutra i preostale Dane koji su mi ostali, neće mi se to spojiti s pauzom ? Ono u smislu, sad ću piti po jednu iduća 4 dana a onda od nedjelje na pauzi. Ne računa mi se iduća četiri dana ako pijem po jednu već kao pauza (zbog skoka s 4 na 1)?

Hvala i oprostite još jednom.

Ivo Balenović, dr. med.

Dokle god uzimate jednu aktivnu tabletu to se ne prepoznaje kao pauza, bez obzira jeste li prije toga uzimali po jednu, dvije, četiri ili osam. Uzimanje više od jedne tablete nema nikakvog smisla, osima ako unutar četiri sata od uzimanja tablete nije došlo do povraćanja ili jačeg proljeva.

kikky9

Hvala na odgovoru.
Možda ne pripada u ovu temu, ali zanima me umanjuje li pušenje cigareta zaštitu kod Yaz tableta? Dakle, je li moguće da se umanji zaštita kontracepcijskih djelovanja u slučaju konzumiranja cigareta pa da dovede do neželjene trudnoće?
Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Cigarete ne umanjuju učinak kontraceptiva.

kikky9

Lijep pozdrav.

Dugo nisam imala situaciju ovakvu pa bih se htjela osigurati; naime od nedjelja trebam početi s prvim danom pauze (bijele tablete) od sveukupno četiri. (Pijem inače Yaz). S obzirom da mi je to prvi dan pauze je li odnos zaštićen taj dan, jer planiram biti kod decka na moru pa pretpostavljam da ću imati vise odnosa u danu..
s obzirom da je riječ o prvom od četiri dana pauze (bijele tablete) i odnose budem imala bas na prvi dan pauze jesam li zaštićena ili treba dodatna zaštita u obliku prezervativa?

Dugo bas nisam imala situaciju da imam odnos za vrijeme pauze pa bih htjela pitati da budem sigurna.
Hvala!

kikky9

Nadodala bih samo pitanje utječe li sto pijenje pića poput Somersby ja koji dosta često pijem u ovim ljetnim danima (inače mrzim alkohol) ali ovo mi jedino pase na zaštitu kontracepcijskih tableta ?

Nazad
Naprijed