Kontracepcija

Yaz i PAUZA

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, zaštita traje i za vrijeme pauze, kao i za vrijeme uzimanja aktivnih tableta i nije potrebna dodatna zaštita. Umjerene količine alkoholnih pića ne umanjuju zaštitu.

kikky9

Jel bi onda 1-2 somersbyja dnevno bila neka umjerena ili prekomjerna doza? Inače alkohol ne podnosim, ovo je jedino sto pijem i to u ljetnim danima.

Ivo Balenović, dr. med.

Ta količina ne može utjecati na učinak kontraceptiva.

kikky9

Pozdrav, od nedjelje do srijede sam bila 4 dana na pauzi, u nedjelju imala odnos s deckom (dodatno zaštićen); prije tog sam imala prije 15 dana (nismo dodatno štitili jer pijem Yaz). Potpuno ali potpuno mi je izostala mjesečnica. Nikad u 10 godina mi se to nije dogodilo. Boli me donji dio trbuha kao da trebam dobiti, čak su mi i grudi osjetljive; danas sam započela s novom kutijom ali sam u potpunoj panici.
Napravila sam test koji je negativan.
Doktore, sto učiniti? Doslovno niti kapi niti smedjega niti ista.

Ivo Balenović, dr. med.

Kod žena koje dugo vremena uzimaju oralne kontraceptive krvarenja ponekad mogu i izostati. To je zbog djelovanja kontraceptiva na sluznicu maternice. Nema razloga za brigu.

kikky9

Pozdrav, samo da javim da sam dobila onako nešto malo krvi, par kapljica. Jutros, na drugi dan blistera novog. Je li to menstruacija? Normalno se ponašam tijekom novog blistera? Treba li dodatna zaštita?

Ivo Balenović, dr. med.

To je menstruacija. Dodatna zaštita nije potrebna.

kikky9

Pozdrav.
Jedno standardno pitanje; ali mene znatno smiri kada odgovorite jer smatram da je svaka situacija individualna.

Jutros sam u 8:40 popila aktivnu roza Yaz tabletu, a oko 12:15 imala poprilično mekanu stolicu. Nisam ništa pila dodatno. Jesam trebala? Ili se tableta apsorbirala?

Ivo Balenović, dr. med.

Tableta se apsorbirala i nije potrebna dodatna.

kikky9

Jutro.

Javljam se ipak nešto zabrinutija nego prije pa bih ipak željela biti odgovorna . Čini se da sam jučer pokvarila stomak nečime. Naime, jučer (četvrtak) sam započela novi blister tableta Yaz i tabletu sam popila ujutro oko 8:30. Navečer oko 21 sat sam imala poprilično jak proljev koji mi se ponovio i ujutro u petak u 5 sati ujutro, probudilo me jednostavno u trbuhu s grčevima i potrebom za toaletom. Drugu tabletu iz blistera popila sam normalno u 8 ujutro. S obzirom da se ovog puta radi bas i o Grčevima u trbuhu i točno mislim da znam Od večere da mi je to krenulo, trebam li se zaštititi kondomom s deckom u slučaju odnosa?

Pozdrav i Hvala!

kikky9

Poštovani Doktore, ispričavam se na smetnji, imam situaciju sličnu mojim inače ali zaista sad po prvi put vidim razliku.
. Molim Vas za informaciju, jučer sam započela s novim blisterom Yaz, ujutro oko 8:30 popila tabletu i navečer sam oko 21 sat imala bas jak proljev, kao da sam pokvarila želudac, isto me probudilo jutros u 5 još jednom. Mislim da vise neće. U 8 ujutro sam normalno popila drugu tabletu. Trebam li se dodatno zaštititi ukoliko budem s deckom imala odnose? Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, obzirom na proteklo vrijeme od uzimanja tablete do proljeva, tableta se uspjela apsorbirati. Dodatna zaštita je potrebna samo ako se proljev nastavi.

kikky9

Taj prvi proljev sam imala u četvrtak navečer a drugi u petak ujutro oko 5. Normalno sam popila drugu kontracepcijsku tabletu u 8 sati. Vise nije bilo ništa.
Ukoliko bih sutra (subota) imala odnos, je li zaštita dodatna potrebna (jer kako sam napisala u protekloj noći sam 2 x imala proljev)?

Ivo Balenović, dr. med.

U tom slučaju dodatna zaštita nije potrebna.

kikky9

Pozdrav, od danas pijem antibiotik Azimed. Smijem li za vrijeme korištenja antibiotika ovog imati odnose bez zaštite ili nije potrebna dodatna zaštita, u vidu prezervativa?

Ivo Balenović, dr. med.

Azimed ne umanjuje učinkovitost kontraceptiva.

kikky9

Posljednja dva dana u blisteru (23. I 24. Aktivni) sam pila po dvije tablete jer imam nekih problema s probavom, pa za svaki slučaj jer znate da panicarim ovako. Od sutra sam na pauzi, mogu li večeras normalno imati odnos bez dodatne zaštite? U smislu, jesam li si nešto narušila sto se zaštite tiče jer sam zadnja dva dana aktivna popila dvije tbl za slučaj da se nisu zbog tih jako mekih stolica apsorbirale i od sutra na pauzi? Zaštićena sam potpuno jer idem bas na pauzu, unatoč tome sto sam popila duplu dozu zadnja dva dana zbog te probave? Možda se i jesu apsorbirale ali nisam htjela riskirati pa sam zato zadnja dva dana pila duplo. Ali ako danas imam odnos s deckom ne treba ništa dodatno i nije ništa narušeno unatoč tome sto sutra idem na pauzu?

Hvala najljepsa

Ivo Balenović, dr. med.

Zaštita nije smanjena i možete imati odnos bez dodatne zaštite.

kikky9

Poštovani, dragi i nadasve strpljivi Doktore,

Bit ću potpuno iskrena. Cijeli prošlo ciklus sam se mučila s probavom i mojim nekim strahovima, pa tako taj zadnji dan nisam na kraju popila 2 već 3 tablete, a dan prije 2... u biti cijeli ciklus mi je bio tak kombinacija jedne pa dvije i na kraju dan prije pauze 3 tbl. Sram me reci, ali su i neki moji strahovi u pitanju, ali evo molim Vas za još malo strpljenja za mene pa da mi kažete... danas mi je 4. Dan pauze bijelih tableta, dobila sam bas danas (srijeda) menstruaciju, manje malo oskudnu nego inače.
Od četvrtka (sutra) krećem s novim blisterom Yaz tableta i zbilja neću vise brbljaviti oko broja tableta jer shvacam da je potpuno nepotrebno. Čula sam od jednog ginekologa da bi trebala biti na pauzi sad 6 dana (?!) sto mi je apsolutno nelogično, pa je li u redu da sam unatoč cijeloj kombinaciji prošlog blistera (i zadnjem aktivnom danu kad sam popila 3 tbl) sad normalno i redovno na pauzi od 4 dana i normalno Od četvrtka pijem novi blister!
Jesam li potpuno zaštićena i tad u novom blisteru ili treba dodatno se štititi?
Oprostite, sve je ovo otišlo jako široko iz nekih mojih teških razloga ali tako je.
Vama vjerujem.
I nije jednostavno ovdje pisati, makar i anonimno.

Dakle je li pauza od 4 dana dovoljna i ne treba ju produzavati i jesam li i dalje zaštićena bez dodatne zaštite u novom blisteru? (Unatoč prošlom blisteru i završetku s 3 Yaz tablete na zadnji 24.-i: suma svega da sam cijeli blister tako pila manje pa vise Itd)

HVALA HVALA najljepša.

Ivo Balenović, dr. med.

Napravite uobičajenu 4-dnevnu pauzu i nastavite s uobičejenim uzimanjem. Uzimajte samo jednu tabletu. Dvije se uzimaju samo u slučaju ako se jedna tableta ne uspije apsorbitrati (proljev, povraćanje). Ako ćete uzimati redovno, zaštita će biti potpuna i neće biti potrebna dodatna zaštita.

Nazad
Naprijed