Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

Alergije

Barbara84

Pozdrav
Iskreno neznam kome na forumu postaviti ovo pitanje. Ako sam na krivom mjestu voljela bi da me uputite.
Situacija je sljedeća..
Kao djetetu od 1,5 god pri velikoj temperaturi dali su mi Andol1/4 tablete i omotali me u plahtu natopljenu razrijedenim med alkoholom... Nakon toga dobila bi osip i od tada mi majka govori da sam Alergicna na Andol.. A nikad nisam radila provjere na alergiju... Sve lijekove normalno pijem
. Paracetamol, brufen, clexan ( dobivala nakon carskog) i sl
Nemam ni jednu alergiju na nista... Osim taj Andol pod upitnikom..
E sad mene zanima dali je moguce da sam Alergicna na Andol? Po meni taj osip je mogao napraviti i razrijedeni alkohol jer ipak dijecja koza je osjetljiva...
Znam da 100% cu znati jedino ako se testira na alergiju.. Ali svejedno bi voljela cuti vase misljenje.. Hvala

Krešimir Musa, dr. med.

Poštovana,
po Vašem opisu događaja moglo bi se najvjerojatnije raditi o pojavi osipa zbog iritativnog djelovanja medicinskog alkohola na kožu.
Kod sumnje za postojanje alergije na lijekove dolazi u obzir alergološko testiranje u pravilu iz krvi, bez direktnog izlaganja lijeku/alergenu.
ASK se u pravilu ne daje djeci do 12 godine života.

Barbara84

Hvala na odgovoru..
Da znam da se Andol ne daje dijeci koja su mlada od 12 god... Al eto moja mama mi dala 1/ 4 tablete i omotača plahtom namocenu razrijedenim med alkoholom...
I tako trk sa mnom k doktoru poslje jer se osipala... I ja je pitala par puta di ti bila pamet.. Ja sad ko odrasla osoba htjela bi iz odredenih razloga piti Andol 100 ali me strah i cijelog zivita ga izbjegavam. Jer se nezna od cega osip... Uglavnom hvala na odgovoru... Pokusa cu nakon nove god ptici vaditi krv pa da se vidi...