Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

PHD nalaz

Slavujica

Poštovani, odstranjen mi je madež sa leđa. PHD nalaz glasi: Lezija je melanotična makula odstranjena u cijelosti. Molim Vas za tumačenje nalaza.

Hvala!

Krešimir Musa, dr. med.

Iz ovakvog nalaza PHD-a moglo bi se zaključiti da se radi o urednom/benignom madežu koji je odstranjen u cijelosti. Ukoliko postoji još neki tekst u PHD-u molimo da ga napišete u cijelosti.

Slavujica

Poštovani, evo nalaz u cijelosti vezano za prethodnu poruku. "Uzorak je sitan resektat kože i potkožja. Koža je na površini prekrivena regularnim orožavajućim epidermisom koji je u području mikroskopski opisane lezije hiperpigmentiranih bazalnih slojeva sa diskretnom poliferacijom melanocita bez atipija na dermo-epideralnoj junkciji. Vidi se i okapavanje zlatno smeđe zrnatog pigmenta melanina koji je prisutan u površinskim slojevima dermisa ekstracelularno i u citoplazmi malo brojnih melanofaga."

Krešimir Musa, dr. med.

PHD-a odgovara urednom/benignom nalazu.

Paka

Poštovani,

molim vas očitanje PHD nalaza, je li zabrinjavajuće ili nije?:

Patohistološka dijagnoza:
1. Naevus dysplasticus junctionalis
Patohistološki opis:
Primljen je isječak kože veličine 1x0,5x0,5 cm na čijoj je površini tamnosmeđa tvorba u razini kože promjera 0,4cm.
Histološki je tvorba građena od blago zadebljanog epidemisa u čijim se bazalnim slojevima vide gnijezda nevus stanica koje pokazuju nasumične citološke atipije i premoštavaju epidermalne produljke. U dermisu se perivaskularno vide oskudni pigmentofagi i mononukleari.
Imunohistokemijski se nalazi pozitivna reakcija na HMB-45 I p16, dok se reakcija na PRAME ne nalazi.
Opisani nevus ne dopire do bojom za tkivo obilježenih rubova ekscizije.

Unaprijed hvala.

Krešimir Musa, dr. med.

Poštovana,
nalaz PHD ne bi odgovarao melanomu, već kako je napisano u nalazu: Naevus dysplasticus junctionalis. To bi značilo da je nevus/madež promijenjen (displastičan), ali nije malignog karaktera.
Vjerojatno Vas dosatno zbunjuje nalaz imunohistokemije u PHD; radi se o bojanju s određenim bojama/markerima koji su specifični za određene promjene. Ovdje konkretno pozitivne reakcije na HMB-45 i p16 koji mogu biti pozitivni kod benignih/dobroćudnih promjena. Reakcija na PRAME se ne nalazi, što bi potvrđivalo dijagnozu displastičnog madeža.
Također nevus/madež je uklonjen u cijelosti.
Mislim da nemate razloga za zabrinutost, ali svakako morate biti pod kontrolom vašeg dermatologa.