Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

Bradavica na šaki

Anit@

Poštovani, imam dvije bradavice na ruci. Već tjedan dana stavljam vaticu natopljenu jabučni octom na njih. One su sad skroz pocrnile. Na jednoj vidim korijen kao cvijet. Da li to znači da prolaze? Što mi je najbolje učiniti da ih uklonim?

Borna Pavičić, dr. med.

Poštovana, ukoliko se radi o virusnim bradavicama (vulgarne veruke), terapija izbora je krioterapija tekućim dušikom uz mehaničko uklanjanje naslaga. Kao dodatna terapija može se u kućnoj primjeni koristiti neki od sredstava za liječenje bradavica kao što su 5-fluorouracil + salicilna kiselina (Verrucutan otopina), mliječna + salicilna kiselina (collodium keratolyticum) ili monokloroctena kiselina (Acetocaustin). Najbolje rezultate daje redovna kombinirana terapija .