Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

Ima li slucajeva da se vitiligo izlijeci

nmuric

U konsultaciji sa doktorima kao i iz foruma na internetu dolazim do zakljucka da se vitiligo ne lijeci. Zanima me ima li, ipak, slucajeva da se vitiligo izlijeci i koliki je p[rocenat izlijecenih?

Krešimir Musa, dr. med.

Poštovani,
bolest, odnosno stanje koje nazivamo vitiligo u pravilu se vrlo teško liječi, odnosno rijetko se dogodi povrat pigmentacije. Kod početnog stadija vitiliga postoji mogućnost povrata pigmentacije i zaustavljanja tijeka bolesti. Kod dugotrajne pojave gotovo da ne postoji neka vjerojatnost za izlječenje. Svakako treba pokušati s lokalnom terapijom i fototerapijom, uz kompletnu obradu krvne slike, endokrinološke i obrade ostalih organskih sustava. Vitiligo često zna biti povezan s bolestima štitne zlijezde.
Da rezimiram: potrebna je opsežna obrada i svakako pokušati s terapijom. Vitiligo se teško liječi, ali ima slučajeva potpunog povrata pigmentacije.