Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

Kazu alopecia areata, a sto je..?

Neven

Imam 24 godine. Vec tijekom 20-te godine života sam počeo biti skloniji laganom otpadanju kose na sredini ćela pa prema gore i u kutevima. Napominjem, otpadanje kose nije bilo jako no mene je smetalo jer sam dosta perfekcionisticki nastrojen. Tada sam počeo koristiti na svoju inicijativu lijek Pilfud i pomogao mi je. Tako sam eto pune 4 godine koristio taj lijek otprilike onako kako je pisalo u uputama. U međuvremenu sam se počeo hraniti po sportskoj prehrani i povećao unos proteina za bar pola, ukljikohidrata i nezasićenih masti, sve po istraživanjima. Stanje kose na glavi se ubrzo fantastično popravilo i uopće nisam zamjećivao nikakav problem. Unatrag nekoliko mjeseci dogodilo se nešto čudno. Moj mlađi brat 18 kao i ja 24 dobili smo bijele flekice po glavi i bradi. Njemu je to izraženo upola manje nego meni, ali se očevidno radi o identičnom problemu. Na tim bijelim točkicama otprilike kružnog oblika koje su mi jako isprešarale glavu i bradu čini mi se da više nemam pigmenta i nemam uopće kose. Dakle na tim mjestima dlaka uopće ne raste. Tako da sam ja u zadnjih par mjeseci stravično oćelavio pogotovo na mjestima koja su mi i inače bila slaba točka, dakle na sredini prema gore, u kutevima i odostraga na zvjezdištu. Bio sam kod specijaliste koji mi je dao sve pretrage krvi, stolice, urina, briseve ždrijela, nosa...Svi nalazi super osim jetrenih proba. Malo su povišene, neki kažu jer se hranim dosta jako zbog sporta pa možda imam malo masnu jetru, neki kažu možda zbog strahovito velikih naprezanja tijekom treninga, vježbam skoro kao neki profesionalci. Tada sam još obavio ultrazvuk jetre i čitave trbušne šupljine, sve ok. Trenutno idem za tim da vidim što mi se točno događa s jetrom, no mislim da to nema nikakve veze sa mojim pravim problemom. Kod specijaliste sam dobio gel fluacet i pilfud, koji mi provjereno, od kad mi je bolest nastupila ovako jako na zahvacenim mjestima ne pomaže. Nisam zadovoljan načinom liječenja, a moram čekati iduća dva mjeseca do sljedeće kontrole. Do tada ću najvjerojatnije biti ćelav uvelike. Dakle, molim vas ako imate kakvo slično iskustvo iz prakse da mi kažete što bi to moglo biti. Kosa, brada, brat i ja, okruglo ispadanje dlaka. Netko je jednom spomenuo vitiligo, ne radi se o tome, specijalista me iz vrlo čudnih razloga čuvši da se aktivno bavim sportom pokusao uvjeriti da se drogiram steroidima što je neviđena besmislica. Da to radim ne bih nikad zatražio pomoć liječnika jer bih znao o čem se radi. Dakle, najuobičajeniji život mladog čovjeka kom je u familiji jedino djed po majci bio ćelav. Otac i majka imaju super kosu. Trenutni lijekovi koje po savjetu liječnika specijaliste koristim ne pomažu baš ništa. Volio bih da mi je netko rekao ćelaviš jer je tako sudbina i gen htio, jer imaš tu i tu bolest, ali ništa, ovako živim u neznanju, a čini mi se da kad ću doći na sljedeći pregled situacija glede lijekova za mene i povijesti bolesti neće biti ni malo drugačija. Oprostite na podužem tekstu no iza vas čini mi se da se nemam više kome obratiti. Hvala.

dr. Dinko Kaliterna

Radi se o stanju kada organizam napada korijen dlake te se često gubi pigment te može biti nekad udruženo stanje s vitiligom. Promjena je česta i bezopasna osim estetskog defekta. Ne radi se o tipu ispadanja kose zbog nasljeđa. Često se javlja u obitelji kod više članova. Probao bih injekcije kortikosteroida u promjene uz cink tablete od Kala 1x dnevno. Pomoći ima i ne očajavajte. Postoji još niz terapijskih mogućnosti.

Neven

Što su točno injekcije kortikosteroida, da li postoje loše posljedice od istih? Kako da Vas kontaktiram, kako da dođem do Vas na pregled? Hvala.

dr. Dinko Kaliterna

Cilj davanja kortikosteroida je da se smanji upala i time pospješi izrast dlaka. Od loših posljedica terapije koje su rijetke navodim eventualnu infekciju na mjestu davanja, poremećaj pigmentacije koji je prolazan te najrijeđe da se koža prolazno stanji na tom mjestu. Za kontakt javite se na tel. 4828-961, Poliklinika Poliderma.