Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

Lichen sclerosus - atrofija

TeaD

Poštovani, imam 29 godina i potvrđena mi je dijagnoza lichen sclerosus na ginekološkom pregledu 2021. godine zbog vidljivih bijelih lezija u području malih usana (simptome imam godinama - svrbež, povremeno pečenje, vulvodinija). Nakon terapije kortikosteroidima sve se povuklo, no kasnije su se javili drugi problemi - pojavljuju se promjene u izgledu spolovila (smežuranost klitorisnog područja, stanjivanje/atrofija malih usana, slabiji intenzitet orgazma, borba sa stalnom suhoćom kože u tom području i rodnice) te je došlo do znatnog suženja rodnice tj. introitus je izuzetno napet i čvrst zbog čega su intimni odnosi trenutno nemogući (jaka bol i pečenje). Molim Vas savjet što mogu učiniti - postoje li kreme koje mogu pomoći ili vježbe?Nažalost nisam dobila podršku nijednog ginekologa dosad, većina me upućuje seksualnim terapeutima, no kad sam kontaktirala za pomoć (čak dva terapeuta u tom području) nisu znali da tako nešto uopće postoji, dakle ostala sam prepuštena samoj sebi. Unaprijed zahvaljujem na bilo kakvoj informaciji. Lp!

Krešimir Musa, dr. med.

Poštovana,
Lichen sclerosus je kožna bolest koja se pojavljuje u genitalnoj regiji i u pravilu je u domeni spec. dermatologa. Terapija ovakvog stanja je dugotrajna lokalna terapija, koja u pravilu daje dobre (zadovoljavajuće) rezultate. Trebali bi se što prije javiti spec. dermatovenerologu zbog liječenja i praćenja tijeka bolesti.