Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

Madež

Iva

Moj 10-godišnji sin je vrlo svijetle puti i ima mnoštvo velikih madeža
(neki su i više od 1 cm u promjeru !).Madeži su ujednačene boje i
nisu izbočeni.Jednog od takvih je prije nekoliko dana jako ozlijedio
na gimnastici.Madež je bio na leđima pa pretpostavljam da se radilo o udarcu a ne o ogrebotini.Prvi dan je oko madeža bila krvava "krasta",
a drugi dan je madež otpao.Na koži više nema nikakvog traga
ozljede,samo ružičasti krug.Molim vas da mi odgovorite dali je to opasno i kamo da se javimo na detaljniji pregled?

zabrinuta mama

dr. Suzana Ljubojević

Prema Vašem opisu radi se o akutnoj traumatizaciji madeža. Potrebno je pratiti mjesto na kojem je bio madež jer se sam pigment (boja) madeža obično za nekoliko tjedana vrati u početno stanje. U koliko se to ne dogodi potreban je pregled nadležnog dermatologa.
S obzirom a navodite da je Vaš 10-to godišnji sin svijetlije puti i ima veliki broj madeža, potrebno je u svakom slučaju 1-2 puta godišnje posjetiti nadležnog dermatologa. Potrebno je voditi i fotodokumentaciju madeža te u koliko primjetite da madež mjenja veličinu, boju, oblik ili da počinje "svrbiti" ili "peči" indikacija je za posjet dermatologu te za operativno odstranjenje istih!