Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

madež

linci

Poštovani!

Odstranila sam madež i lijepo bi vas molila ako bi mi mogli objasniti phd nalaz koji glasi:
Materijal je isječak kože promjera 5 mm sa crnom makulom promjera 2 mm. Opisana je makula građena od junkcionalno i intradermalno smještenih nakupina i tračaka nevus stanica sa obilnim smečkastim pigmentom melaninom u citoplazmama te sa sazrijevanjem prema bazi. Izvan opisanih nakupina u bazalnim dijelovima epidermisa vide se umnožene nevus stanice koje pokazuju lentiginoznu distribuciju te izduljuju epidermalne izbojke. Opisane promjene odstranjene u cijelosti.

Unaprijed hvala na odgovoru.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Radi se o madežu koji Vas ne treba brinuti i i odstranjenjem ste riješili sve probleme.

ina.zg

Poštovani, molim Vas za objašnjenje histološkog nalaza madeža i savijet. Imam 24 godine, svijetlu put, tamnu kosu, plave oči i puno madeža po tijelu (više na gornjem dijelu). Na pregled sam išla zbog jednog madeža koji je bio drugačijeg izgleda od drugih (nepravilan, smeđi sa crnim točkicama, ali se nije mijenjao), odstranili su ga i nalaz je slijedeći:

Dg.: Naevus dysplasticus
Isječak kože 1x0,6x0,5 cm sa neoštro ograničenim smeđe pigmentiranim tumorom promjera 0,5cm.
Histoško se na epidermalnoj granici vidi asimetričan tumor građen od gnijezda nevus stanica dijelom vretenastog izgleda u čijim je citoplazmama obilniji melanin, a koji premošćuje susjedne epitelne prečke oko kojih se vidi izražena lamelarna fibroplazija. Bazalni keratinociti su hiperpigmentirani, a na površini isječka vidi se sloj kompaktne roževine sa zrncima melanina. U podležećem dermisu vidljiv je relativno gusti lihenoidni upalni infiltrat uz manje nakupine pigmentofaga.
Opisana tvorba odstranjena je u cijelosti.

Naručena sam na kontrolu za 6 mjeseci. Smijem li na sunce barem poslije 17 sati?
Unaprijed zahvaljujem!

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Vaš madež je bio displastičan (promijenjen) i dobro je da ste ga odstranili. S obzirom na to, kao i na činjenicu da navodite postojanje brojnih madeža, potrebne su redovite dermatološke kontrole. Na sunce iza 17 sati smijete, ali samo uz korištenje krema sa visokim zaštitnim faktorom.

lolla1234

Poštovani, odstranila sam nepravilni madež na leđima i nakon 8 dana (kako je kirurg i rekao) izvadila konce kod liječnika opće prakse, no došla sam do saznanja da se konci vade tek 2 tjedna nakon zahvata te da prerano vađenje konaca može dovesti do određenih posljedica! Moje pitanje je je li to istina i ako je kakve su to posljedice? Hvala.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

8 dana ne mora nužno biti prerano. Ukratno, može doći do nedovoljnog zarastanja rane i razdvajanja zašivenih rubova.

Poštovani,
prije mjesec dana sam odstranila madež i u petak dobila nalaz koji glasi ovako:

Melanoma cutis (Breslow1, Clark II, pT1a)
Histološki se radi o isječku kože u čijem se središnjem dijelu nalazi tumor koji je umjeren na preparatu većeg promjera 6,1mm. Histološki je tumor građen od atipičnih umjereno polimorfnih, a pretežno malih melanocita oskudnijih citoplazmi, a mjestimice istaknutih nukleola. Tumorskog tkiva se nalazi u papilarnom dermisu te na nekoliko mjesta i u bazalnom epidermisu. Nema mitoza, a ne nalazi se niti angioinvazije. Bazalno se nalazi izrazito obilan infiltrat limfocita. Tumorske stanice su pozitivne na S-100, Melan-A te HMB-45. U 1% tumorskih stanica prisutna ekspresija Ki67. Debljina tumora 0,39 mm. U primljenim uzorcima tumora nema na rubovima resekcije.

Sutra idem kod svoje liječnice opće prakse koja će mi dati uputnicu dalje na pretrage, ali me zanima Vaše mišljenje, užasno se brinem...

Unaprijed zahvaljujem

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Kod Vas je u odstranjen maligni tumor kože, srećom, na vrijeme. S obzirom na stadij T1a prognoza je dobra, ali potrebno je redovito praćenje kod dermatologa.

nevu

Poštovani,

imam dva madeža, jedan mi se nalazi na vratu i on je podignut, a drugi mi se nalazi na leđima.
Oba imaju po sebi kao nekakve sitne crne točkice, da li to predstavlja nekakvu opasnost ? Na madežu koji mi se nalazi na vratu izrasla je jedna dlaka.
Da li smijem tu dlaku iščupati ili ne, pošto mi se estetski ne sviđa ? Da li smijem stavit flaster preko njih kada idem na bazen ?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Flaster smijete staviti. Dlaku smijete iščupati. Naravno, pod uvjetom da su madeži normani, nepromijenjeni (to Vam ne mogu reći preko računala, isto vrijedi i za "crne točkice"blunk.

Suzy29

Poštovani,
Na ruci imam madež od rođenja, od nedavno sam počela da pregledavam madeže, jer je nažalost, jedna poznanica preminula od raka kože. Pošto stvarno nisam pratila, ne znam da li je uvijek ovakav bio, mada znam kada sam bila manja da je bio manji, što mislim da je logično. On sada ima nepravilne rubove, kao da se "rastegao" da li je to moguće zbog debljanja, širenja kože i sl. Namjeravam svakako otići na pregled.
Evo slike madeža :

[img]http://i42.tinypic.com/2vbkirn.jpg[/img]

[img]http://i42.tinypic.com/2v9f090.jpg[/img]

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Fotografije su slabe kvalitete, ali čini se da su madeži ok (da nema razloga za brigu).

Marija0609

Postovani!
7.5.2014 sam operirala tj uklanjala madez na ledima. Dobila sam ovakve nalaze:

Dijagnoza
Materijal: 1.komad koze s pigmentiranim promjenama
Patohistoloska dijagnoza: NAEVUS INTRADERMALIS (x2)
Opis: isjecak koze 1.6x0.8x0.6 cm, na povrsini su dvije smedate tvorbe promjera 0.3 i 0.4 cm. Histoloski se radi o melanocitnim intradermalnim nevusima odstranjenima u cijelosti.

Nalaz
Lokalni nalaz- rana uredno cijeli

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Riječ je o sasvim normalnim madežima.

www

Poštovani,

molim vas za savjet i upute. Jučer me je sinčić u igri ugrizao za leđa i ozlijedio mi je madež. Madež je normalni, smeđi, malo ispupčen, nije velik. Zubom je točno na samom vrhu madeža prešao preko njega, vidi se ugriz. Koža se malo odvojila. Krvarilo je od ugriza, supruga mi je pošpricala octaniseptom i namazala betrionom. Crveno je i vidi se ranica. Krvarenje je stalo. Da li bih trebao dermatologu? Koje su posljedice?

Zahvaljujem.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Ne trebate dermatologu. Rana će zacijeliti kao i svaka druga.

www

Srdačan pozdrav, hvala vam.

Natasa16

Poštovani!

Danas sam dobila nalaz biopsije te Vas molim ako mi možete objasniti isti:

Patološka dijagnoza: Naevus naevocellularis
Primljen je isječak kože koji mjeri 0,5:0,4:0,3 cm neravne površine. Histološki bazalni sloj epidermisa je nešto jače pigmentiran, a ispod njega se u dermisu zamijećuju gnijezda i tračci melan A pozitivnih nevus stanica.
Tvorba je odstranjena u cijelosti.

Lijep pozdrav i hvala unaprijed na odgovoru.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Riječ je o potpuno normalnom madežu.

bb0203

Poštovani,

na leđima imam madež od djetinjstva koji se do sada nije povećavao, ali uočila sam da nije ujednačene boje, tj. miješaju se svijetlo i tamno smeđa boja, te da me svrbi područje oko njega. Budući da ga nisam detaljno pratila do prije nekoliko tjedana, ne znam da li je oduvijek bio ovakav.
Ovo je slika madeža: [URL=http://www.igreklik.com/slike/vie...33373.png&file_imgur=QzFRGAi.png][IMG]http://i.imgur.com/QzFRGAis.png[/IMG][/URL]

Zanima me imam li razloga za brigu i što brži odlazak na pregled kod dermatologa? Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.