Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

madež

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Fotografije su pretamne. Najbolje bi bilo da se naručite kod dermatologa, jer ćete jedno tako biti sigurni.

panika0705

Poštovani,

užasno veliki sam paničar i užasavam se odlaska doktoru zbog onog šta možda ne bi htjela čuti pa bi prije svega željela čuti Vaše mišljenje. Imam 31 godinu i na abdomenu s desne strane sitni tamnosmeđi madež praktički u razini kože, promjera je možda nekih 2mm. Prije 4 dana sam se ogrebla, ali nisam išla za tim, nisam primjetila da li je krvario ali sad mi je krastica preko njega i lagano je crveno okolo, kao da je upaljeno, sve skupa promjera nekih pola cm. Naravno da sam odmah uguglala sve o melanomu, ali volila bi da me utješite i kažete da li je normalno da je madež upaljen ako sam ga prethodno ozljedila i koliko mu treba da zaraste? Ne peče me niti svrbi. Unaprijed zahvaljujem na odgovoru

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Sama ozljeda ne treba Vas brinuti. Ako je došlo do manje ozljede i (možda) upale, možete mazati antibiotsku mast (npr. Mirobact) kroz 5-7 dana 2x dnevno. Do tada će sve zarasti.

panika0705

Postovani,

hvala Vam na brzom odgovoru. Da li postoji nacin da Vam nekako posaljem sliku jer me stvarno brine?

panika0705

Postovani,

evo uploadala sam sliku pa ako mozete pogledat, bila bi vam zahvalna
http://imgur.com/GLYS8v0

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Napravite kao što sam rekao. Tek ako ne prođe za 7 dana, možete razmišljati o odlasku liječniku.

Danger

Postovani,na ledjima imam od malena madez precnika 0,5 cm,danas sam ga ostetio,misleci da se radi o pujici koja je u neposrednoj blizini,nije puno krvario ali imam utisak da se povrsina madeza promjenila.Krv ne tece,ali postoji crvenilo oko njega,posto nisam u mogucnosti da posjetim dermatologa,upravo putujem na put u inostranstvo,mozete li mi reci da li postoji neka opasnost, i da li da trazim ovdje nekog dermatologa?
Hvala.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Mislim da nemate razloga za brigu. Sama ozljeda madeža nije zabrinjavajuća.

Kosovac

Poštovani,

U pubičnoj regiji imam ovu promjenu koja se ne mijenja već više od godinu (slika 1 albuma: http://imgur.com/a/Z63rn ), a vrijeme nastanka ne znam. Najveći promjer je oko 7 mm i do sada se nije povećavala, svrbela, ...
U obitelji nitko nije imao melanom.
Prije 10 dana jedan dio kore je sam otpao vjerojatno zbog upotrebe losiona za tijelo (slika 2 u albumu http://imgur.com/a/Z63rn , a slika 3 je od prije par dana).

Nije mi sve jedno pa Vas zato molim da mi kažete Vaše cijenjeno mišljenje.

Lijep pozdrav i hvala unaprijed na odgovoru.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Najvjerojatnije je riječ o madežu, ali ako želite biti sigurni, obavite dermatološki pregled.

lantea1

poštovani...nedavno sam uklonila madež dali mi možete pojasnit nalaz,hvala
dijagnoza-d22 melanocitni madež,naevus compositus
nalaz-materijal je isječak kože veličine 2:0,6:0,3 cm sa sivkastim nodulom promjera 1 cm.histološki na površini stanjen,hiperkeratotičan epidermis uz izraženu papilomatozu.na dermoepidermalnoj granici i u dermisu nalaze se nakupine gnijezda tipičnih nevus stanica uz vidljivo sazrijevanje prema bazi.oskudan perivaskularni infiltrat mononukleara.in.toto.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Normalni madež. Nema razloga za brigu.

snjeguljicai7patuljaka

Poštovani, imam 23 godine, od djetinjstva imam madež kraj usnice koji je u početku bio malen i u razini kože, sada je veći i izdignut. Prije oko 6mjeseci sam bila na pregledu kod dermatologa zbog male bolnosti madeža na dodir,ustanovljeno je da je sve u redu s madežom,rečeno mi je da je moguće da je madež nečim iziritiran i da zbog toga boli. Prije tjedan dana madež me ponovno počeo malo boljeti na dodir a pri njegovom kraju sam primjetila mali bijeli prištić koji sam lagano istisla a iz njega je izašla bijela masa,nisam do kraja istisla. Jučer sam primjetila da je taj prištić na madežu još uvijek prisutan a ispod njega izgleda kao da se madež počeo širiti i to u boju kože, a danas se u tom "proširenom" dijelu pojavio isto bijeli prištić. Možete li mi reći o čemu bi mogla biti riječ,je li ovo opasno? Je li moguće da madež u tako kratkom vremenskom periodu poraste a na pregledu ne nije dalo naslutiti da nešto nije u redu s njim? Ako se preporuča uklanjanje madeža molim vas da mi kažete koja metoda je najpreporučljivija? Hvala.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Napamet, bez pregleda se ne može reći o čemu je riječ niti jer treba madež odstraniti ili ne.

langJa

Dobar dan,

molio bih Vas tumačenje phd nalaza, uklanjanje obavljeno prije 3 tjedna, inače imam puno madeža ovo je prvo uklanjanje:
"Compound naevus dysplasticus
Isječak kože 10x5x3 mm s duguljastom pigmentacijom u razini kože veličine 5x2 mm koja je histološki građene od junkcionalno i intradermalno smještenih nakupina nevus stanica.
Junkcionalno se nevus stanice umnažaju i izduljuju epidermalne izbojke koji na bazi konfluiraju, a u podležećem korijumu se pored nakupina nevocita vidi i lamelarna fibroelastoza kolagena gornjeg korijuma kao i perivaskularni infiltrati limfocita."

Je li taj promjenjeni madež onda uklonjen u potpunosti ili nije?

Hvala,
LP

Borna Pavičić, dr. med.

Poštovani,
riječ je o displastičnom nevusu te je dobro da je odstranjen.
Nažalost, iz PHD nalaza ne vidim da li je uklonjen u cijelosti. Trebao bi biti, ali nije napisano pa se sa sigurnošću ne može znati.

Sladjaa

Postovani, na ledjima mi se nalazi madez godinama, nije mi pravio probleme, pipkala sam ga i poceo je biti iziritiran peckati, inace nije veliki sitan je, zanima me da li treba da se zabrinem dobro je vratio boju, ali kada majica pane na njega kao da se osjeti nelagoda na njemu, ne krvari, ne svrbi me. Da li treba da se zabrinem ili sta vi predlazete?

Krešimir Musa, dr. med.

Predlažem da se javite na pregled dermatologu.