Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

Par pitanja

Tomislav

Dr. Lipozenčić, molio bih vas da mi odgovorite na par pitanja.

1. Znam da vas svaki dan bombardiraju pitanjima o aknama, ali stvarno me zanima sto da ucinim sa svojim licem jer me pristevi svakim danom sve vise psihicki unistavaju. Cuo sam da ste jednoj djevojci preporucili Isotretinoin (Roacutan), ali nuspojave tog lijeka su katastrofalne: suhe usne, krvarenje iz nosa, bol u zglobovima i misicima, suhe i iritirane oci, a da ne spominjem moguce glavobolje, svrabove te poremecaje urinarnog takta. Cini se da ce mi ljudi govoriti "proci ce" i u 50. godini.

2. Sto uciniti s leukoplakijom? Naime, primjetio sam da se dosta ljudi suocava s ovim problemom i zanima me trebam li se podvrgnuti kirurgiji. Ako da, da li je bitno sto prije ili vrijeme nije determinantni faktor?

3. Tu i tamo zna mi se pojaviti leukonihija. Jedni kazu da je to nedostatak vitamina, enclikopedija kaze da je to zbog mjehurica zraka ispod unguisa, uglavnom zanima me da li je to moguce sprijeciti i kako.

Hvala unaprijed od brucosa medicine happy

Prof. dr Jasna Lipozenčić

Isotretinoin je lijek izbora u liječenju srednje teških i teških oblika vulgarne akne. Kada se učine prethodno laboratorijske pretrage čiji nalazi budu u granicama normale, kada se uključi lijek. Laboratorijske kontrole se čine tijekom liječenja i na vrijeme se može prekinuti liječenje u slučaju nuspojava. U svijetu je do sada liječeno uspješno 10.000 000,00 bolesnika isotretinoinom.
Leukoplakiju treba dijagnosticirati i potrebno je doći na pregled i biopsiju bože.
Leukonihiju (bjelkaste točkice na nokatnoj ploči) treba svakako pregledati dermatovenerolog.