Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

pitanje!

renata

Postovanje,

imam 27.god. i unatrag 2 godine mi se pojavilo dosta novih madeza posvuda po tijelu a ionako sam ih imala dosta i prije toga ali ti su od djetinjstva.jako me to smeta i ovi od prije a pogotovo sad kada ih ima vise.Zasto se pojavljuju novi?
Zanima me da li se barem na nekim mjestima mogu nekako ukloniti i moze li se sprijeciti barem pojava novih??

Renata

prof dr Jasna Lipozenčić

Potreban je u Vašem slučaju detaljni pregled i mapping svih nevoidnih tvorbi u Ambulanti za pigmentne tvorbe Klinike za kožne i spolne bolesti, Šalata 4, gdje će se odstraniti suspektni nevusi.

renata

S obzirom na odgovor zanima me detaljnije,
1.Za sto trebam traziti uputnicu ? Da li je potrebno dodatno zapisivanje ili prijava kod odredjenog lijecnika (ako da mozete mi nekoga preporuciti) ili se moze samo doci?
2.Da li ovaj tretman znaci odstranjivanje postojecih madeza ili sprjecavanje pojave novih?
3.Dovoljan je jedan dolazak ili vise i da li je to lokalni zahvat ili bolnicki?
4.Koliko to kosta?
5.Ima nekih nuspojava ili rizika?

hvala,renata

Prof.dr.sc. Jasna Lipozenčić

Potrebno je za ambulantni pregled i operativni ambulantni zahvat nevusa uputnica na kojoj će stajati pregled i PHD. Zahvat se radi na uputnicu HZZO. Nema nus pojava niti rizika. Ako je pigment u madežima uredno raspoređen i nema znakova promjena veličine, rubova i oblika madeža, tada se na pregledu neće odstranjivati madež. Ukoliko je primjerice po koji displastični nevus, tada će se operirati u cijelosti i histološki pregledati (zato i PHD na uputnici).
Spriječiti nastanak novih je teško ko postoji nasljedna sklonost, no zaštitna sredstva protiv UV zraka je potrebna.