Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

Pitanje za dermatologa

cocamel

imam 28 godina,od prije mjesec dana su mi nokti na palcevima na obe ruke postali kovrdzavi i nepravilno rastu,tako da izgledaju iz profila kao krivudave linije. Osim toga na povrsini nokta su se pojavile mnogobrojne brazdice u kojima se skuplja prljavstina i nokti su mi mnogo ruzni,prljavi,izbrazdani.
Nisam jos bio kod lekara,sve mislim da ce proci,ali nista za sada.
Doduse imao sam naviku grickanja zanoktica Da li je u pitanju nesto opasno ,da li to moze da se uspesno lijeci,kako se lijeci i koliko traje lijecenje.
HVALA UNAPRED

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Prvenstveno bi bilo potrebno isključiti gljivičnu infekciju noktiju, a potom i druge uzroke promjena na noktima. Općenito, ako se ne radi o gljivičnoj infekciji, promjene na noktima se vrlo teško liječe.

charlie_04

poštovanje!
danas sam si slučajno malo porezala madež na vratu s noktom misleći da je prištić i malo je krvarilo. da li moram odlaziti liječniku ili slično?
unaprijed hvala!

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Ne, ne morate. Sve će zacijeliti spontano.

maja_1991

dobar dan imam pitanje muzu su se poceli pojavljivati plikovi na tjelu i sire se plik izgleda kao prvi na slici kad upisete na google crveni plikovi po tijelu koji svrbe,pa me zanima sta je to i cime bi se moglo sprijeciti daljne sirenje hvala

maja_1991

i ako biste me mogli obavjestiti na e mail o cemu se tocno radi maja.omercic@gmail.com

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Nažalost, ne mogu Vam reći o čemu je riječ. Gotovo sve promjene na koži su crverne, a "plikovi" nisu medicinski termin i ne znače ništa.

onlygirl

Poštovani,
prije 3 godine sam se ekskohleacijom rijesila kontagiosnih moluski u genitalnoj i perianalnoj regiji, koje jos uvijek ne znam kako sam dobila iako znam da se prenose spolnim kontaktom sa zarazenom osobom. Prekjucer sam na istom podrucju nakon depiliranja primjetila jednu pustulu i dvije sitne papule, solitarne, za koje ne mogu garantirati da se radi o moluskama. Prije posjeta dermatologu, zamolila bih Vas da mi kazete moze li se virus opet aktivirati, a samim tim i moluske pojaviti same od sebe iako sam ih se rjesila prije par godina? Sto je triger za njihovo opetovano pojavljivanje ? I je li spolni kontakt jedini nacin prijenosa? Zaista se lose osjecam zbog njih, pogotovo jer ne znam razlog njihovog pojavljivanja, a ne izlazem se nikakvom rizicnom ponasanju.
Zahvaljujem Vam se na odgovoru.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Nije sigurno da se radi o moluskama. Nakon tri godine vrlo je mala vjerojatnost njihovog pojavljivanja (ako se niste ponovo zarazili). Možda je riječ o folikulitisu (upali dlačnih folikula) koja je česta u tom području.

Zabrinuti00984

postovanje doktore ovako ja imam 19 godina od rodjena imam dva mladeza jedan na vratu a drugi je na desnom obrazu. oni nit se sire nit bole a i ne svrbe pa me zanima dali mogu biti opasni ili da mi opisete opasne mladeze?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Vjerojatno nemate razloga za brigu. Ali ako želite biti sigurni, obavite pregled dermatologa. Nikakvi opisi ne pomažu, jer Vas zanimaju vaši, konkretni madeži, a ne neki imaginarni.

ppaolo

Poštovanje.
Jedno pitanje. U utorak mi se curi pojavilo nesto poput bijele mrlje na dlanu. Danas je uočila da se mrlja nalazi i na drugoj ruci. Nakon tuširanja, odnosno nakon što se koža posušila mrlja se malo povukla, ali je i dalje prisutna. Taj dio kože se čak i malo ljušti. Postoji li razloga za zabrinutost?
Hvala...

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Milislim da nema razloga za zabrinutost, ali napamet ne mogu reći o čemu je riječ.

vagavaga

Oprostite ako sam pitanje postavila na pogrešnoj temi. Naime koristim oralnu kontracepciju i tek sam u prvim mjesecima. Na koži uglavnom lica mada ima i po rukama su mi se počele pojavljivati diskoloracije, tačnije mrlje ili flekice smeđe i zuckaste boje, tačan stručan naziv je naznačen u samoj uputi o lijeku kao jedna od blazih nus pojava kontracepcije. Ako možete da mi kažete da li će se tokom daljnjeg korištenja one i dalje pojavlljivati, te da li postoji neka krema ili mast za sprečavanje. Da li se išta može uraditi po tom pitanju, jer ove pilule koristim isključivo kao kontracepcijsko sredstvo. Unaprijed hvala.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Ako je uzrok diskloracija oralna kontracepcija (što je moguće), one će se i dalje pojavljivati. Nema kreme ili masti za sprečavanje. Jedini učinkoviti način je prekid uzimanja tableta.

Ivanovic22

Postovani
Prije jedno 2 ili 2 ipo mjeseca mi se pojavilo crvenilo na kozi ispod glavica ne pece ne svrbi ni nista iam nekad neugodan miris i neke bijele mrvice i bijele naslage.Tijekom masturbacije mi se zna zacrvenit isto i osjecaj koda malo teze zatezem kozicu koristim plimicol i crvenilo se povuce pa se vrati nalon 2 dana a nekad se zna i ne vrati pa se onda vrati nakon masturbacije pa vas molim da mi recete o cemu bi se moglo radit ?
Hvala!

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Riječ je o blažoj iritaciji kao posljedici masturbacije.

Ivanovic22

Da ali stalno mi stoji crveno i kad nije u erekciji i tkt i neugodan miris nekad ima a krema pomogne pa je nestavljam pa se vrati
Ima li to kakve veze

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Za neugodan miris treba češće prati spolovilo običnom vodom. Ta krema vam ne treba. Nemate nikakvu bolest.

Ivanovic22

Aha hvala vam puno jer inace sam uvijek prao samponima i vrucom vodom hvala