Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

slucaj iz makedonije

nikolova77

Zdravo pocitovani .Puno pohvalne reci za vama.Javljam se iz Makedonije.Mozda malo da pogresim u izgovoru reci,ali nadam se da ce te me razumeti i nemojte da zamerite.Ja imam jednogodisnji problem sa mojom mamom koja je 52 god..Oktobar 2007 g.bila je u bolnici 7 gana sa Dg.Urticaria acuta,Oedema quincke faciei.Urtikarija je bila po celom telu , otok na gorna i dolna usna i otok na ocni kapci.Tamo su je lecili sa amp.Synopen,amp.Lemod Solu i amp.Vit C 7 dana a za kuci produzili tabl.Cetirizine,Tabl.Decortin 20mg po sema.
Rezultati iz pretrage sledeci:
EHO na abdomen---Hepar so homogena ,hiperehogena struktura(steatoticen)bez fokalni lezii.Zolcno kese bez kalkuloza.Pankreas i lien ehotomogravski uredni.Dva bubrega so ureden parenhim bez znacvi na zastoj i kalkuloza.Mocen meur prazen.Slobodna tecnost vo abdomen ne se prati.
Ginekoloski i cervikalen bris------Mikroskopski i kulturelno ne se najdeni patogeni bakterii.
Vaginalen pregled-----Eritroplakicna povrsina na PVU potom sa biopsijom pokazano da je Cervicitis Chronica.
Tireoidni hormoni-------FT4-10,90 TSH-1.98
ORL pregled-----Ureden bez vospalitelni promeni.
Malo je bilo bolje ali opet se ponovilo,na 25.12.2007 je zavrsila na hitnu sa Quincke edem Th.amp.Lemod Solu.
Po 2 dana bila je na Dermatolog opet i opet ista Th.amp.Dexason 4mg i Vit C 5 dana i da ukine tabl.skopryl i tabl.aspirin 100 koje je pila.Od dermatologa je bilo da je sve u redu da nauci da zivi sa tome.Otisli smo u Skoplju--Institut za medicina na truda--Center za alergija.Napravili su alergotest RIDA sa naod:
----zgolemeni specificni IgE kon kucni ljubimci(inace nemamo nikakve kucne ljubimce u kuci).
Kuce----Class 2.1(vo porast) Macka----Class 1.3 (nisko).
Dr.alergeni(lesnici,kikiri,orevi,bademi,mleko,jaja,kazein,krumpir,celer,morkov,domat,bakalar,morski rak,narandza,jabolko,pcen.brasno,rz.brasno,susam,soini zrna,Derm.pteronyssinus,Derm.farinae,Evla,Breza,leska,dab,polen,pelin,tegavec,konj,morsko prase,hrcak,zajak,Penicillin notatum,Cladosporium herbarum,Aspergilus funigatus,Alternaria alternata)------sve negativno.
Spirometrija:
VCmax-69% FEV1----67% FEV1/VCmax--80% MEF25--71% MEF 50--59% MEF75--36%
Restriktiven tip na ventilatorna insuficiencija od sreden stepen.Negativen bronhodilatatoren test so inhalatoren Salbutamol
i konacno dali su dijagnozu Urticaria cholinergica sa naznacena BHR i znaci za ventilatorna insuficiencija
Th.mesec dana tabl.Zyrtec 10mg tabl.Respivax50 mg i Spray.Ventolin 10-15 dana nadvoresno Tecni puder i Gel:Fenistil
Prick test so inhalatorni alergeni -----Kucna prasina-neg. pufer---neg. Histamin---+
Poboljsanje sosema malo.Urtikarija je izbivala na naleti Periodi kada je dobro pa slede periodi kada je loso.
Oped do Dermatologa ispitivano Helicobacter Pylori--Pozitivno.Th.---tabl.Amoxiclav1000 caps.Flagil i tabl.Lansul mesec dana.
Iscezlo je nekoliko dana i opet se pojavilo.
sledne pretrage:
komplet krvna slika:
WBC 10.7 MCV 83 %lym 13.4l%-----1.4
RBC 4.97 MCH 28.4 %mon 3.6L%-----0.3
HGB 141 MCHC 342 %gra 83.0 H%-----9.0H
HCT 413 RDW 14.5
PLT 276 MPV 8.5
PCT 236 PDW 13.9
Glikemija 5.9 Holesterol 5.6 Trigliceride 0.9 Urea 3.0 Kreatinin 71 Bil --10.8 AST--12 ALT--7 CRP +
AST-o ---630.7 IU/ML CRP--17.85 NG/ML Waaler Rose=30.0 IU/ML SE-- 24
Bris o d nos i grlo --Neg. Urinokultura---Neg.
Lecena mesec dana sa tabl.Ospen 1000 i tabl Decortin 20 mg po sema
Kontrolni AST-o---- 181.8 IU/ML CRP---3.45NG/ML
Bilo je bolje i opet se javilo kao urtikaria,gusilo je,imala je treska.
Opet ispituvanja od Dermatologa
Nalazi: ANA--neg. antiDNA ---950 C3--1.00 (0.55-1.2g/l) C4--0.40 (0.2--0.5 g/l) CIK---0.25 (0.00-0.05g/l)
Pracena na Reumatolog i bez ikakvih dodatni ispitivanja dao joj je tabl.Imuran 50 tabl.Decortin 20 mg tabl.Ranital tabl.Letizen.Nije imala nikakvo poboljsanje i posle 2 meseca primanja ove terapije.Prekinula je na svoju ruku.
Posledno nesto sto je primala bilo je amp. Histaglobini subkutano u nadlaktici.Primala je takvi 10 i u medzuvremenu 1 amp.Flosteron depo.Urtikarija je ista ostala je.
Nadam se da sam bila jasna i dovolno duga ali molim vas izvinite jer stvarno ne znamo sta vise da radimo.
Moje pitanje je dali je ovo uistini alergija,kakav tip na alergija ako je, i ako nije alergija sta drugo bi moglo da bude pricina za urtikarija (koja je nepodnosljiva-zari i pali) i Quinckeov edem.Unapred hvala na razumevanju.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Kod Vaše majke se vjerojatno radi o kronično-recidivirajučoj urtikariji s angioedemom i dišnim smetnjama. Kod takvih kroničnih tegoba u oko 70% slučajeva nije moguće naći uzrok, te se govori o kroničnoj idiopatskoj urtikariji (kod Vaše majke iz nalaza se ne možu sa sigurnošću utvrditi uzrok). Terapija je kod Vaše majke uglavnom dobra (osim što ne preporučam tekuići puder i Fenistil gel), ali bolest je kronična i teško se liječi.

nikolova77

Doktore ja se izvinjavam ali ja sakam da pitam dali se slazete da produzi sa kortiko preparate u ovom slucaju i dali mozda probleme sa zubima moze da dade takav tip na urtikarija?Posledne analize iz krvi su bili sve u red samo SE je bila 30 prvi sat i CRP je bilo 20.Molim vas na brzi odgovor ako je to od zubi dali da vadi zube i da pravi vestacku vilicu ili uopste da ne pocinje sa to.Inace na panorama na zubima vecinu zuba je bilo za vadenje bilo je pokvareno.Hvala jos jednom.Molim vas i napisete sa kojom terapijom se slazete zato sto je ona isprimala sve i svasta.Pozdrav

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Obično je kod kroničnih urtikarija potrebna duža kortikosteroidna terapija, ali to naravno mora odlučiti nadležni dermatolog. Osobno ne vjerujem da problemi s zubima mogu biti uzrok tegobama Vaše majke, ali se niti to ne može sa sigirnošću isključiti.

nikolova77

zdravo,zdravo.Srecna vam nova godina i bozicni praznici mnogo zdravlja i uspesi u novoj 2009.Ja opet imam problem sa mojom mamom.Molim vas pomozite.Ona je pocela da vadi zube,i dok je vadila zube na dolnoj vilici pila je Amoksiklav 1000 2 po 1 tableta pila ih je 10 do 15 dana.Za sve to vreme bila je dobra po koja urtika na kozi ali to nije nista,nije otekla niti jednom,nije je stezalo na levoj torakalnoj strani.Stomatolozi sad su napravili pauzu za da bude dobro dolna vilica pa od 12 ce poceti da vade zube od gornoj vilici i rekli su da prekrati Amoksiklava pa ce opet da produzi od 12.Nas problem je u tome sto ona kad je prekratila Amoksiklava 2 dan opet je otekla gorna i dolna usna,obraza i malo ispod ociju i opet je stezalo na levoj strani,opet joj je bilo loso i opet je imala urtike.Ja sam joj dala na svoje ruke tabl.Citeral 500 da pije i posle 2 dana opet je malo bolje.Mozda i ovo nije problem zato sto sad me hrabri to da se smiruje na antibiotike znaci da ima neki proces ili neko zariste koje joj zadaje vakve probleme vec sumljam da moze da bude i neki perikarditis ali nije dokazano ,nismo uradili ni EKG niti EHOkardiografija.Ovo je definitivno neki proces ali gde da trazimo taj fokus kad je sve bilo u redu i koliko dugo da idemo sa antibiotike.Posljedne analize krvi bili su u redu samo je SE bila 30/50 i CRP je bilo 20 a AST-o je bilo u granici normale isto i Le su bili u granici normale.Helikobacter smo ispitivali opet i on je bio negativan.Prosle godine Helikobakter je bio pozitivan i smo lecili sa trojnom terapijom Amoksiklav1000,Flazyl i Omeprazol i moja mama je tada bila super ali sa antibiotike smo tad isli 7 dana a potom smo nastavili samo sa Omeprazolom.Molim vas pomozite.Sta da radimo dalje,ja verujem u vas zato sto ste vi ipak specijalista i sigurno imate dobro i dolgo iskustvo.Nadam se da sam bila dovoljno jasna i jedno veliko hvala unapred za ovo tormozenje preko Cybermed.

nikolova77

zdravo,zdravo.Srecna vam nova godina i bozicni praznici mnogo zdravlja i uspesi u novoj 2009.Ja opet imam problem sa mojom mamom.Molim vas pomozite.Ona je pocela da vadi zube,i dok je vadila zube na dolnoj vilici pila je Amoksiklav 1000 2 po 1 tableta pila ih je 10 do 15 dana.Za sve to vreme bila je dobra po koja urtika na kozi ali to nije nista,nije otekla niti jednom,nije je stezalo na levoj torakalnoj strani.Stomatolozi sad su napravili pauzu za da bude dobro dolna vilica pa od 12 ce poceti da vade zube od gornoj vilici i rekli su da prekrati Amoksiklava pa ce opet da produzi od 12.Nas problem je u tome sto ona kad je prekratila Amoksiklava 2 dan opet je otekla gorna i dolna usna,obraza i malo ispod ociju i opet je stezalo na levoj strani,opet joj je bilo loso i opet je imala urtike.Ja sam joj dala na svoje ruke tabl.Citeral 500 da pije i posle 2 dana opet je malo bolje.Mozda i ovo nije problem zato sto sad me hrabri to da se smiruje na antibiotike znaci da ima neki proces ili neko zariste koje joj zadaje vakve probleme vec sumljam da moze da bude i neki perikarditis ali nije dokazano ,nismo uradili ni EKG niti EHOkardiografija.Ovo je definitivno neki proces ali gde da trazimo taj fokus kad je sve bilo u redu i koliko dugo da idemo sa antibiotike.Posljedne analize krvi bili su u redu samo je SE bila 30/50 i CRP je bilo 20 a AST-o je bilo u granici normale isto i Le su bili u granici normale.Helikobacter smo ispitivali opet i on je bio negativan.Prosle godine Helikobakter je bio pozitivan i smo lecili sa trojnom terapijom Amoksiklav1000,Flazyl i Omeprazol i moja mama je tada bila super ali sa antibiotike smo tad isli 7 dana a potom smo nastavili samo sa Omeprazolom.Molim vas pomozite.Sta da radimo dalje,ja verujem u vas zato sto ste vi ipak specijalista i sigurno imate dobro i dolgo iskustvo.Nadam se da sam bila dovoljno jasna i jedno veliko hvala unapred za ovo tormozenje preko Cybermed.