Endokrinologija i dijabetologija

Hipertireoza

Dragica

Najljepše molim da mi odgovorite na pitanje.

Od 1999. godine bolujem od hipretireoze. Uzimala sam po 3 tablete Athyrazola, kasnije se doza smanjivala, i jednu tabletu Atenolola.
Obzirom da su mi se nalazi stabilizirali, od 1.6.ove godine bila sam bez terapije. Prije mjesec dana kod kontrole, ustanovljeno je da su hormoni izuzetno povišeni. Momentalno uzimam opet po 3 tbl dnevno Athyrazola i 1 tbl Atenolola. Obavila sam i pregled kod okuliste. Moje je pitanje kako hipertireoza djeluje na oči, tj. da li se može spriječiti ili izliječiti, te kakve su mi daljnje terapije.

prim.dr.I.Pavlić-Renar, dr.med

Postoji više uzroka hipertireoze – povišenih vrijednosti hormona štitnjače u organizmu od kojih je jedino za Gravesovu bolest karakteristična infiltrativna oftalmopatija. Kod navedene pojave se povečava masa tkiva iiza očne jabučice što zatim izaziva egzoftalmus- izbuljene oči, te dolazi do promjena u mišićima oka razultat čega je slabost očnih mišića često sa dvostrukim vidom. Liječe je timski okulista i endokrinolog lijekovima, zračenjem i/ili operacijom. Toje ozbiljna pojava no kao što je rečeno javlja se samo u slučaju Gravesove bolesti. U ostalih bolesnika sa povišenim vrijednosti hormona šrirnjače može se javiti zureči pogled, zaostajanje gornjeg kapka te različiti stupnjevi infekcije spojnice oka. No ti simptomi se povlače djelotvornim liječenjem (Atenolol).