Kardiologija

Dilatacija aorte

svemirka

Poštovani, imam 67 godina i unazad pola godine počeo sam osjećati bolove u području srca kada spavam na lijevoj strani. Radim prilično teške fizičke poslove koje dobro podnosim. Drugih simptoma od strane srca kao niti drugih tegoba nemam. Cijeli život sam zdrav, osm što sam u vrijeme studentskih dana tonzilektomiran zbog čestih gnojnih angina i intenzivnog lupanja srca. Učinio sam sljedeću obradu: UZV srca: KAO 31 mm, LA 32 mm, LV IDd 52 mm, LVID s 34 mm, IVSd 12 mm LVPW d 14 mm, EF 66 % FS 36 %. MV rubno promijenjen prednji kuspis. Stražnji uredan MVA I,45cm2, E valll3 mm, A val 65 mm. Dijastoličke smetnje relaksacije LV. AV trolisna, početne aterosklerotke promjene. jače aterosklerotske promjene korjena. AR trivijalnog stupnja. TV uredne. PV uredna. Sistolička funkcija uredna, EF oko 66 %. Nema intrakardijanih tvorbi niti regionalnih poremećaja kontraktilnosti. kretnje koordinirane. AR trivijalnog stupnja. Početne promjene kuspisa. Uznapredovale promjene luka aorte. masni jastučić u području apeksa. Kontrola za 2 godine. KKS uredna, ureja, kreatinin, glu, AST, ALT, GGT, amilaza, trigliceridi, HDL kolesterol uredni. Kolesterol 7.3, LDL 5.1. Ergometrija zaključci: EKG u mirovanju SR 71/min, PQO 18 secinterventrikularne smetnje provodnje. EKG u maksimalnom opterećenju SEI 38/min, pojedinačne VES. EKG nakon opterećenja kao ishodišni. Funkcionalni kapacitet je uredan. Test koronarne rezerve je klinički i ekg-ski negativan. bez hipertenzivne reakcije. Pojedinačne VES. Holter: in the recorded ECG detected 93406 beats, the average Heart Rate was 68, maximum heart rate 248, min. heart rate was 14. Moreover Supraventricular beats were detected: 1843 Single Premature SupraVentricular beats, 8 segments of supraventricular tachycardia, 121 segments of supraventricular bradycardia, 114 segments of supraventricular irregular rhytm, 548 cardiopauses. Moreover 53 ventricular beats were detected, 53 single premature ventricular beats, 0 segments of ventricular tachycardia, 0 seg. of IVR, 0 segments of salvo events, 0 segments of bigeminy, 0 ventricular couplets. The patient encountered 0 abnormal situations. Moj liječnik mi nije prepisao nikakve lijekove i rekao mi je da sada daljnja obrada nije potrebna. Samo kontrola UZV-a srca za 2 godine. Prepisao mi je Atorvastatin za kolesterol, ali ga ne podnosim dobro pa sam ga prestao koristiti. Zanima me Vaše stručno mišljenje.

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

Poštovani,

Vaši nalazi su prilično temeljiti i dobri; slažem se s mišljenjem Vašeg liječnika prema kojem Vam trenutno nije potrebna posebna kardiološka terapija, te da je uputno napraviti kontrolu ultrazvuka srca korz 1-2 godina. Što se tiče kolesterola, to može biti predmetom diskusije; činjenica je da je 7,3 dosta visoka vrijednost, te, mada je korist od uzimanja lijeka (statin kao Sortis) u tzv. primarnoj prevenciji (to je Vaš slučaj, Vi nemate poznatu bolest povezanu s aterosklerozom, jedini nalaz je povišen kolesterol) dokazana, ona je ipak relativno mala u usporedbi s uzimanjem takvog lijeka kod osoba koje su već imale neki srčani problem. Mislim da bi trebalo prvo pokušati s dijetnim mjerama, kontrolirati još jednom kolesterol (uključujuću i podfrakcije LDL, HDL, te trigliceride), pa onda vidjeti treba li uzimati lijek.

svemirka

Zahvaljujem na odgovoru!