Kardiologija

ekstrasistole,pomoc

acas147

Imam 15 godi treniram nogomet vec 9 god,kada smo radili sistematski pregled prije godinu dana i imao sam nekave bezazlene aritmije,isao sam na pregled,radio ekg,ultrazvuk i holter,krv vadio.Doktor mi je rekao da nije nista ozbiljno,imao sam malo povisen CK u krvi i lijeva pretkomora malo veca nego obicno,al' rekao je da je to najvjerovatnije od treniranja,da sam zdrav i da mogu nastaviti.Nastavio sam trenirat,opet smo imali preglede i sve je bilo u redu.Danas smo opet imali pregled i dokotor mi je rekao da imam ekstrasistole,sto sam i ponekad osjecao kad stavim ruku na vrat,2 brza otkucaja pa jedan stane,al' nisam imao nikakvih smetnji i sl. tako da nisam obracao paznju na to sve dok mi doktor nije rekao da ih imam.Rekao mi je da opet uradim pregled
Zanima me da li su opasne i moze li se nastaviti trenirati,da li trebam opet raditi preglede,jer sma ih radio prije manje od godinu dana.
I da visok sam 187cm i tezak 67kg,cuo sam da i nagli rast moze izazvati aritmije.
Zaboravio sam navesti da su mi otkucaji pri naporu normalni,neisam primjetio ekstrasistole.

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

Ovo je klasično pitanje o ventrikulskoj ekstrasistoliji.

Dakle, odgovor se može dati nakon detaljnog pregleda, što uključujuje ultrazvuk srca, Holter EKG-a, te ev izgled ekstrasistola u 12-kanalnom EKG-u. U velikom broju slučaja poremećaj je bezazlen, ali pregled bi bio uputan.