Kardiologija

molim mišljenje doktora

spartacus84

Dobar dan
Ovako piše na nalazu:

Pred 10dana primjetio je da teško diše kod napora i u mirovanju. Kašlje i kiše u tijeku dana te iskašljava sluzav sekret, Ne zna za povišeni tlak. Javio se u int amb i nad ictusom mu je nađen sistlički šum. U 6 mjesecu je primjetio veliki hematom na desnoj strani thoraxa, koji je spontano nastao bez traume. Tada je imao niži broj Tr(97000/ccm). Osim opisanog nije bolovao. Ranije etilizam u anamn. Stolica i mokrenje uredni. Ne puši, pije čašu vina svaki drugi dan.

Objektivno: preuhranjen, disanje vezikularno. akcija srca ritmična, tonovi jasni, nad svim ušćimase čuje grubi sistolički šum sa p. max nad Erbom i ictusom koji se širi u vrat i lijevu axillu. RR 150/95. Nema organomegalije niti edema.

EKG:sinus ritam 80/min, lijeva el. os., HLK.

Dg. Stenosis aortae et insuff. v. mitralis.
Cor comp.
Microcytosis
In obs propter thrombocytopen
Adipopsitas

Molim učiniti: Hgr, Fe,, UIBC, feritin, jetrene probe, holesterol, LDL, HDL, TGL, UZ abdomena , UZ srca.

Eto, to piše u nalazu i naručen je za prekosutra za UT srca a sutra za vađenje krvi.
Pa me zanima jel to šta opasno ili će te tek po nalazu UT srca znat više?
Unaprijed zahvalan!

spartacus84

evo ultrazvuk srca je pokazao ovo:

Intrakardijalna mjerenja:
Lijevi ventrikul-dijastola 69mm
Lijevi ventrikul-sistola 43mm
Desni ventrikul-dijastola 25mm
Lijevi atrij 54mm
Korijen aorte 31mm
Intraventrikulski septum 12mm
Stražnja stijenka LV 10mm

Funkcija liejvog vetrikula:
Ejekcijska frakcija 65 %
Frakcija skraćenja 35%

Komentar i zaključak:
Dilatiran lijevi artij i lijevi ventrikul.
Ekscentrična hiperteofija stijenki lijevog ventrikula.
Aorta trokuspisan, hiperhogenog odjeka kuspisa.
Manji kalcifikati na oba mitralna kuspisa uz endsistolički prolaps prednjeg mitralnog kuspisa.
Dopperom se prikaže ekscentrični "jet" mitralne insuficijencije prema slobodnom zidu lijevog atrija, 2/3 + angio stupnja, VTI 198cm.
E val mjeri brzinu od 1,05 m/s, bez rezervnogsistoličkog protoka u plućnoj veni.
Trikuspidalna insuficijencija 2+ angio stupnja, TV V max 2,5 m/c, PG max 26mmHg, bez skraćenja PA Acc time u plućnoj arteriji, bez sigurnih pokazatelja postojanja plućne hipertenzije.
Još očuvane sistoličke funkcije lijevog ventrikula, iako se bazalni i srednji dio septuma doima hipokinetičan.
Urednog perikarda.

Zaključak: dilatarina lijeva strana srca uz ekscentričnu hipertofiju stijenki LV. Srednje teška mitralna insuficijencija (vjerojatno kao posljedica dilatacije mitralnog anulusa i endsistoličkog prolapsa PMK) bez znakova plućne hipertenzije.
Očuvane sistoličke funkcije, hipokinezija bazalnog i srednjeg segmenta septuma.

evo ovo je nalaz pa bi stvarno zamolio mišljenje stručnjaka!
Unaprijed zahvalan

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

Vi biste svakako trebali do kraja odraditi hematološku obradu, a što se tiče srca, sam nalazu ultrazvuka bi sugerirao potrebu za dobrom terapijom lijekovima. Međutim, točno mišljenje u ovakvim slučajevima moguće je dati tek nakon detaljnog razgovora s Vama, pregleda i uvida u sve nalaze. Ovo nije situacija u kojoj bi se odgovorom na forumu trebao izbjeći klasičan kardiološki pregled.

spartacus84

Doktore, puno zahvaljujem na Vašem odgovoru!