Kardiologija

Nesignifikantna MR na bazi nesto pokretljivijeg PMK

alex85

Poštovani!
Radila sam uzv srca međutim liječnik mi ništa nije rekao niti objasnio te vas molim za objasnjenje nalaza.
Sve valvule su morfoloski b.o. za dob uz nesto pokretljiviji prednji mitralni kuspis no bez znakova prolapse.
Ao 2.4cm,LA 3.7 cm,LVIDd 4.7 cm,LVIDs 2.9 cm, EF 68%, FS 38%,IVS 0.9cm,LVPW 0.9 cm.
Uredan je promjer korijena aorte,lijevog atrija i lijevog ventrikla.LV je globalno odrzanih kontrakcija.Kontraktilna sposobnost i sistolicke funkcije LV su dobri.Dijastolicka funkcija je odrzana.Dopplerom je b.o. uz tek hemodinamski nesignifikantnu MR.Intrakardijalnih masa se ne nalazi perikar je b.o.

Takoder me zanima s obzirom da sam pusac(pusim 5-8 cigareta dnevno) sto to tocno znaci,takoder nedavno sam krenula u teretanu cisto zbog kondicije i ucvrscivanja misica dakle dali to moje stanje zahtjeva promjene nacina zivota te kakve???

Unaprijed zahvaljujem!

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

Ovaj nalaz UZV srca je uredan.

Pušenje nije dobra stvar.

Vježbati možete, to je sigurno preporučljivo.

Eventualne dodatne pretrage ovise o smetnjama (koje pretpostavljam nemate?), osobnoj povijesti (primjerice pitanju da li je u bližoj obitelji bilo srčanih bolesnika), profilu rizika za kardiovaskularne bolesti, eventualno poznatim laboratorijskim nalazima i vašoj dobi (te podatke nemamo).