Kardiologija

Objašnjenje nalaza

manici

Poštovani, imam 26 godina, rodila sam prije 8 mjeseci carskim rezom. Već duže godina imam problema sa aritmijama, te sam nedavno napravila uzv srca i CD srca pa bi molila ako mi možete protumačit nalaz. EKG: sinusna respiracijska dizritmija 76/min, horizontalna el os
UZV: LVD 53, LVS 36, LA 44, AO 28 IVS 11 SSLV 10 EF 61%
Granično uvećanje lijeve klijetke i lijeve pretklijetke. Kontraktilna sposobnost srca globalno očuvana. Valvularni aparat morfološki uredan. Dopplerom se registrira mitralna regurgitacija I-II. Manja količina perikardijske efuzije na stražnjoj stijenci u presjeku mitralnih kuspisa sistola 9, dijastola 5 mm.
Za vrijeme pregleda registrira se pojedinačna SVES.

Možete li mi reći postoji li neka opasnost s obzirom na to uvećanje klijetke i pretklijetke i perikardijskog izljeva
Hvala unaprijed na odgovoru

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

Ovi su nalazi gotovo uredni. Morate znati da je ultrazvuk srca u stvarnosti dosta subjektivna pretraga i jako ovisi o tome tko ga radi. To nije vađenje krvi.

manici

Postovanje, zahvaljujem se na prijasnjem odgovoru, međutim evo ponovo se javljam sa daljnjim tijekom svog problema. U srpnju sam isla ponovo na pregled ali kod drugog doktora koji je napravio uzv srca i rekao da je sve u redu, nije spominjao nikakvo uvecanje niti mitralnu regurgitaciju niti perikardijski izljev, nego mi je zbog svakodnevnih tahikardija prepisao Concor cor 1.25 kojeg je mene strah piti... Unazad par dana boli me i pritisce u prsima, te imam vrtoglavicu uz umor koji se javlja nakon tih vrtoglavica... Nakon toga srce mi ubrzano lupa...
Inace mi je puls svaki dan oko 90-100 otkucaja u minuti ali to jako osjetim u prsištu
Postoji li neka mogucnost da se nesto pogorsalo s obzirom da imam sad i tahikardije do oko 110 otkucaja u minuti i te vrtoglavice i umor
Hvala unaprijed

manici

Poštovanje, zahvaljujem Vam se na prijašnjem odgovoru no eto ponukana sam zatražiti Vas za još jedno mišljenje. Naime u srpnju sam bila na pregledu i UZV srca kod drugog doktora koji je rekao da je sve u redu, tj. nije mi spominjao niti zadebljanje, ni mitralnu regurgitaciju niti perikardijski izljev, međutim prepisao mi je Concor cor 1.25 mg zbog tahikardija koje su mi se javile u mirnom stanju, do oko 110 otkucaja u minuti. Međutim, ja se bojim piti te tablete iz dosta razloga, ne znam jel moj strah opravdan. Unazad par dana imam opet bolove koji se pogoršavaju prilikom micanja, par puta sam imala vrtoglavice i nakon njih užasan umor. Možete li mi reći postoji li mogućnost da se nešto pogoršalo i jel postoje neke ozbiljne posljedice od konzumiranja Concora 1.25 jer u budućnosti planiram ostati trudna a znam da se on ne smije prekidati...
I također napominjem da mi je puls uvijek 90-100 otkucaja, te ta lupanja jako osjetim
Hvala unaprijed na novom odgovoru

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

Slažem se da nije dobra ideja uzimati Concor, barem na temelju samo ovog što ste opisali. Trebalo bi napraviti Holter EKG-a i to pokazati kardiologu, zajedno s dosad učinjenim.