Kardiologija

Oporavak srca nakon infarkta miokarda

lola555

Poštovani,

imam ovakvu situaciju. Muška osoba, 55 godina doživjela je teži infarkt miokarda, gdje su doktori rekli da je dosta veliki dio srca oštećen. 4 dana nakon ugradnje stenta, srce mu radi na 30-40%. Mene bi zanimalo koliko srce može oporaviti nakon infarkta? Kako ojačati srce da radi sa većim postotkom?

Unaprijed zahvaljujem.

Lijepi pozdrav.

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

Određeni oporavak je moguć kroz jedno vrijeme (mjeseci). Definitivno stanje će ovisiti o samom koronarnom nalazu, posebice o uspješnosti revaskularizacije (to su postavljeni stentovi), te eventualnoj prisutnosti kolaterala. Tjelesna aktivnost i lijekovi pomažu, ali u načelu se najčešće ne događa prevelik oporavak funkcije (normalna vrijednost istisne frakcije, tj. pumpne funkcije srca o kojoj je riječ iznosi oko 55-75%).