Kardiologija

otvor na srcu kod bebe od 10 mj

amila25

UZV srca:uredna segmentalna gradja srca,prekid kontinuiteta interatrijskog septuma u visini otvorenog foramena ovale,intereventrikulski intaktan,ductus zatvoren,nema koarktacije.Primjerena kontraktilnost miokarda,valvule funkcionalano i morfoloski uredne.Nema znakova perikardijalnog izljeva,,

Dg.Foramen ovale apertum

to mi je danasnji nalaz s ultrazvuka,sve sto su mi rekli da je to normalno do 1,godine djetetova i zivota i da ako se do godine i 3 mjeseca ne povuce da se ide na kirurski zahvat;;;ocajna sam i ustrahu sam pomozite !!!! hvala unaprijed

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

Foramen ovale je ostatak tzv fetalne cirkulacije (tj načina kako krvotok izgleda dok je dijete u majčinoj utrobi); kod većine se zatvara tijekom nekoliko dana nakon poroda, ali nije rijetkost da ostane otvoren cijeli život - to je slučaj kod 20-25% svih odraslih ljudi (možda ga imam i ja, ali nisam nikada išao na UZV srca). To nije bolest (osim u nekim rijetkim iznimnim slučajevima) pa je stoga malo nejasno zašto bi vam netko rekao da će dijete trabti operaciju ako se zaista radi samo o maloj rupici, tj otvorenom foramenu ovale.