Kardiologija

parcijalni prolaps prednjeg mitralnog kuspisa i mr u tragu

heda68

postovani 10.04.2012. godine uradjen mi je eho srca sa sledecim nalazima : Aortni koren 32(20 do 37mm),Lleva pretkomora 36(19 do 40mm), Leva kompra EDD-48(35 do 57) ESD-32(25 do 41), EF% 60(vece od 60%), Septum 12.9(6 do 11mm), Zadnji zid 11.1(6 do 11mm), Desna komora 22(7 do 23mm). sa sledecim tekstom :

Miokard ocuvane globalne kontraktilnosti, lako hipertrofican, ocuvanog sistolnog debljanja segmenata. Ocuvana je dijastolna funkcija leve komore. Mitralni aparat lako narusene koaptacije zalistaka sa parcijalnim prolapsom prednjeg mitralnog kuspisa i MR u tragu. Leva pretkomora urednih dimenzija. Aorta urednih dimenzija , valvula trolisna, dobre separacije i normalnih brzina protoka.

Desne supljine i trikuspidalni zalistak u referentnim granicama . perikard bez raslojavanja.

uradjen test opterecenja _ TFO na tredmillu, protokol po Brucenu do SMF, bez subjektivnih tegoba , sa retkim interpoliranim VES, bez znacajne ST denivelacije . Test negativan na IBS.

terapija: Biol 5mg 2x1, Lometazid na treci dan, Bromazepam 1,5mg 1 po potrebi.

ponekad mi se javlja bol na levoj strani.

molim vas da mi narodnim recnikom objasnite napred napisano jer uopste ne razumem o cemu je rec.

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

Oba citirana nalaza (ultrazvuk srca i ergometrija) sami po sebi su normalni. Treba ih interpretirati u kliničkom kontekstu.