Kardiologija

Povisen krvni tlak i vjezbanje

klinik

Postovanje,
Dijagnosticirana mi je hipertenzija (u prosjeku 150/80), razlog nije odreden, vjerojatno zbog stresa i prekomjerne tezine (15tak kg viska, ITM:30). Zadnjih dva mjeseca pijem prilen 2,5mg i tlak mi je normaliziran na 125,130/80. Obavio sam : EKG je uredan, na holteru je otkriveno 6 ekstrasistola (SVES rani < 80%), ultrazvuk uredan i na kraju ergometrija me najvise zabrinula posto sam jos mlad, imam 24 godine , prekinuta je u 10toj minuti, razlog: puls, met je 11,1, tlak je u max opterecenju bio 230/80, a 6 min nakon 130/80 kao i na pocetku, puls u mirovanju 106, maksimum u naporu 190...nema nikakvih zabiljezenih smetnji, nyha: I, fai: ne postoji, kardiovaskularni kapacitet 89% test koronarne rezerve normalan.. zanima me dali su rezultati redu i dali se smijem baviti sportom bez nekih ogranicenja, dakle plivati, biciklirati pod pretpostavkom da ce mi opet porasti tlak u toku aktivnosti kao i na ergometriji? Do nedavno sam isao godinama u teretanu, ali sam prestao radi velikih opterecenja te mog tlaka. Dali smijem raditi kuci vjezbe snage, sklekove, vjezbe s bucicom i slicno? Unaprijed zahvaljujem

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

Ako je tlak pod terapijom ispod 140/90, možete se normalno baviti fizičkom aktivnošću.

Napomena: savjeti putem interneta su općenite preporuke i ne mogu zamijeniti uobičajeni liječnički pregled u ordinaciji.