Kardiologija

Tahikardija ili ne ??

Rainboow2500

Poštovani, imam 22 godine. Visina 162 i 50 kg. U posljednjih 5-6 mjeseci, počele su dosta jake glavobolje, praćene vrtoglavicom, mučninom, tačnije rečeno slabošću cijelog tijela. Obavila sam pregled kod neurologa, orl i oftalmologa. Radila mag. rez. glave i sve je uredu. Par puta sam padala u nesvjest, jer mi bude dosta loše, mrak pred očima, gubitak osjećaja i hladnoća u rukama i nogama, toliko da bude plava koža, i srce počne jako da lupa. Pregledana sam od strane ljekara hitne pomoći, i tada su mi rekli, nakon urađenog EKG-a da imam tahikardiju, otkucaji su bili preko 100. Sada su se glavobolje smirile, ali i dalje mi srce jako lupa, odnosno otkucaji srca kada sam potpuno mirna, naspavana , su od 98 do 100 u minuti, ali se dešava da odjednom počne još brže da lupa, i tada mi bude dosta loše, kao da ću opet da padnem u nesvjest, ružan osjećam u prsima, kao da će srce da iskoči, i sve to traje 10-15 minuta, smiri se i opet do sljedeći put. Takođe, ne smijem previše da se uzbuđujem zbog nečega, jer srce tada nenormalno brzo lupa. Da napomenem da sam pušač već 5 godina i da u bližoj porodici imam osobu sa bolesnim srcem. Molila bih vaš odgovor, da li se ovdje radi o tahikardiji i da li bih trebala obaviti pregled kod kardiologa, s obzirom da mi niko od ljekara nije to rekao.

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

Nespecifična priča, nisam siguran da imate pravi kardiološki problem. Pregled bi bio dobra ideja.

Napomena: savjeti putem interneta su općenite preporuke i ne mogu zamijeniti uobičajeni liječnički pregled u ordinaciji.