Kardiologija

VSD srca

lavic

Moj dječak je rođen prirodnim putem u 38 tjednu uredne trudnoče,težine 4 kg.već drugi dan ustanovljen je šum na srcu da bi kroz mjesec dana dijagnoza bila - veliki defekt,rupa na srcu promjera 1 cm.sa 5 mjeseci bio na operaciji,rupa uspješno zatvorena,Sada je star dvije godine,dobro napreduje,nema komplikacija.zanima me dali će on sa tom srčanom greškom u budučnosti imati problema ili će se moći normalno baviti sportom.dali ima netko tko ima starije dijete koje je imalo isti problem?Unaprijed hvala.

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

Moj dječak je rođen prirodnim putem u 38 tjednu uredne trudnoče,težine 4 kg.već drugi dan ustanovljen je šum na srcu da bi kroz mjesec dana dijagnoza bila - veliki defekt,rupa na srcu promjera 1 cm.sa 5 mjeseci bio na operaciji,rupa uspješno zatvorena,Sada je star dvije godine,dobro napreduje,nema komplikacija.zanima me dali će on sa tom srčanom greškom u budučnosti imati problema ili će se moći normalno baviti sportom.dali ima netko tko ima starije dijete koje je imalo isti problem?Unaprijed hvala.

Poštovana,

prema Vašim navodima, radilo se o prirođenog srčanoj mani, koja je ispravljena operacijom. Načelno, takve su operacije definitivne, tj. one u potpunosti rješavaju problem i znače izliječenje. Ne očekujem probleme u daljnjem razvoju koji bi s time bili povezani (uz ogradu da niste naveli o kojoj se vrsti greške/operacije točno radi).