Kardiologija

wpw sindrom

zany

imam 22 god wpw sindrom pijem darob tabete,nemam ceste napade aritmije,,,uzv srca mi je savrsen ,,,,ali zivim u stalnom strahu od aritmija,,,,,usput radila sam holter koji je zabiljezio 274 ves i 71 sves,,,,jeli to od straha il pak imam neko oboljenje srca,,,,jesam li ozbiljan slucaj zbog i wpwa i preskoka,,,trebam li strahovat od iznenadne srcane smrti jesam li rizican slucaj hvala puno stvarno sam u strahu...

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

Jednostavan odgovor - lijekovi nisu metoda prvog izbora za WPW sindrom, već je to kateterska ablacija. Ovim se putem bolest liječi, tj uklanja prirođeni problem dodatnog elekričnog snopića u srcu, dok lijekovi nisu rješenje za mladu osobu (treba ih trajno uzimati, preskoci koje navodite mogu biti zapravo nuspojava lijeka itd.). Vi ste mladi i nema smisla piti tablete; osim toga, s time se rješavaju i brige koje navodite (vrlo rijetki slučajevi zloćudnih aritmija zaista se mogu javiti kod WPW sindroma).

Moj je savjet da se javite u jednu od bolnica koje izvode ovaj zahvat (kod nas to možete učiniti predbilježbom za pregled u poliklinici u Zagrebu, 01 5509201; zahvat traje oko sat vremena, radi se u lokalnoj anesteziji, ovisno o pristupu se ide kući isti ili idući dan i odmah se može dalje normalno živjeti).