Oftalmologija

C/D ratio i ostalo

Neshvacena

Poštovani,
ljubazno molim Vaš savjet.

Na zadnjem kontrolnom pregledu nađen je sljedeći nalaz:
PNO ograničene, centr. ekskavirane c/d 0,6 obostrano, ostalo BO. Dg: Pallor PNO opc utq

IOT je 16 lijevo i 17 desno

U ranijim pregledima c/d omjer je bio 0,4D i 0,5L pa sam započela detaljniju obradu gdje je nalaz bio:

IOP korekcija minimalna, IOT 20/20 što je malo manje nego prošli put.
Fundus: C/D 0,6, žilni lijevak nazalnije, izraženije lamina kribroza, rubno pigment, gonioskopski obostrano otvoren kut gradus 4, pigm I, nježnije krvne žile.

Treba li me porast zabrinuti, treba li ponoviti detaljnije pretrage?

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Nalaz granične ili povećane eskavacije vidnog živca upućuje na oprez. Ipak, eventualne promjene u eskavaciji očekuju se u dužem vremenskom razdoblju tako da su promjene koje ste naveli vjerojatno posljedica razlike u subjektivnoj procjeni na oftamološkim pregledima ili pak posljedica više objektivnih mjerenja vidnog živca na različitim OCT uređajima.
Zbog toga je važno redovito pratiti nalaze očnog tlaka i vidnog živca, po mogućnosti u istoj ambulanti i na istom uređaju. Ako želite biti mirni vezano uz mogućnost početnih ispada funkcije vidnog živca, možete napraviti i nalaz vidnog polja koji će biti korisna referenca za ubuduće.