Oftalmologija

oftalmoplegija/strabizam

quesa

Poštovanje!
Zbog osobnih problema i dijagnoza koje su mi postavljene malo sam proučavao po internetu oftalmoplegiju, međutim nešto mi nije jasno. Koja je točno razlika strabizma i oftalmoplegije? Naime, i jedno i drugo su poremećaji pokretanja očne jabučice koji nastaju zbog oštećenja živaca koji inerviraju vanjske očne mišiće. Pa mi nije jasno u čemu je onda razlika?
Hvala unaprijed!

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Oftalmoplegija, odnosno klijenut jednog ili više očnih mišića uzrok je paralitičkog strabizma.